PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z samorządami, które nie dopną budżetu?

  • Przegląd Prasy/Rzeczpospolita    9 października 2013 - 07:50
Co z samorządami, które nie dopną budżetu?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych określający procedurę postępowania w gminach (powiatach, województwach), które nie będą mogły uchwalić przyszłorocznego budżetu. A to dlatego, że przekraczają indywidualny wskaźnik zadłużenia.
Jak podaje "Rzeczpospolita" zgodnie z projektem samorządy takie opracują na wezwanie regionalnej izby obrachunkowej program naprawczy. Będą miały na to niewiele czasu. Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje bowiem, że taki program naprawczy powinien trafić do właściwej RIO w ciągu 45 dni od dnia wezwania.

Czytaj też: Co z budżetami na 2014 r.? Województwa mają się czego obawiać

Projekt zakłada ponadto, że w czasie realizacji programu gmina (powiat) nie będzie mogła realizować z kredytów czy pożyczek żadnych nowych inwestycji - informuje "Rz". Nie będzie też jej wolno udzielać poręczeń ani gwarancji, wydawać pieniędzy na promocję czy tworzyć funduszu sołeckiego. Gmina będzie musiała ponadto ograniczyć realizację zadań własnych jedynie do tych o charakterze obligatoryjnym.

Co więcej, w okresie realizacji programu zamrożeniu ulegają wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz członków zarządów powiatu (województwa) i radnych - czytamy w "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Artur Kowalewski, 2013-10-09 14:32:25

    Dla samorządów, które będą miały tego typu problem mamy rozwiązanie. Grupa Niezależnych Ekspertów opracowała i wdraża w życie całościowy program naprawczy dla JST. Więcej na stronie stronie projektu wp-nge.org.