PARTNER PORTALU
 • BGK

Co ze zwrotem kosztów użytkowania swojego samochodu służbowo?

 • AT    29 sierpnia 2012 - 19:44
Co ze zwrotem kosztów użytkowania swojego samochodu służbowo?

- Zaplanowane podwyższenie stawek zwrotu kosztów używania pojazdów dla celów służbowych spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania wielu podmiotów dokonujących wypłat z tego tytułu - informuje w Mirosław Sekuła, podsekretarz w Ministerstwie Finansów.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało w sierpniu 2011 r. projekt rozporządzenia dotyczącego zmiany (zwiększenia) stawek z tytułu zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych w celach służbowych.

Zgodnie z tym projektem nowe stawki wynosić miały: 0,97 zł za 1 km dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 i 1,01 zł dla aut powyżej tej pojemności silnika. Dla motocykla – 0,92 zł, dla motoroweru – 0,81 zł.

Nowe stawki obowiązywać miały od I kwartału 2012 r.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej aktualnie projekt ten znajduje się na etapie
konsultacji międzyresortowych z Ministerstwem Finansów.

- Dotychczasowe stawki ze względu na znaczny wzrost cen paliwa w wielu przypadkach nie rekompensują pracownikom faktycznie poniesionych kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu w celach służbowych - uważa poseł Agnieszka Hanajczyk.

W związku z tymi wątpliwościami zwraca się ona z interpelacją do do Ministra Finansów, w której pyta na jakim etapie znajduje się proces konsultacji nad omawianym wyżej projektem rozporządzenia i kiedy należy się spodziewać zakończenia konsultacji.

Posłanka zastanawia się również jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów w powyższej sprawie.

W odpowiedzi na wątpliwości posłanki Mirosław Sekuła, podsekretarz w resorcie finansów informuje, że rok 2012 nie jest okresem sprzyjającym wdrażaniu zaproponowanych zmian ze względu na konieczność zredukowania nadmiernego deficytu w sposób wiarygodny i trwały.

<!-- pagebreak //-->

- Zaplanowane podwyższenie stawek zwrotu kosztów używania pojazdów dla celów służbowych spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania wielu podmiotów dokonujących wypłat z tego tytułu. W zdecydowanej większości są to bowiem podmioty gospodarcze, których działalność podlega opodatkowaniu podatkami dochodowymi - wyjaśnia Sekuła.

Jak dodaje proponowana zmiana będzie zatem oddziaływała na zmniejszenie podstaw opodatkowania podmiotów gospodarczych podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji spowoduje istotne zmniejszenie wpływów do sektora finansów publicznych z ich tytułu.

- W toku prac legislacyjnych ministerstwo finansów dokonało niezależnej od projektodawcy oceny skutków finansowych projektowanego rozporządzenia, a dokonane kalkulacje potwierdziły, że uszczuplenie dochodów sektora finansów publicznych osiągnęłoby w najlepszym razie poziom co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych - donosi Sekuła

Dodatkowo - jak wyjaśnia wiceminister - należy również perspektywicznie stwierdzić, że rozporządzenie to będzie podstawą do ewentualnego zgłaszania w kolejnych latach zwiększonego zapotrzebowania na środki finansowe przez jednostki sektora finansów publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • samorządowiec, 2012-08-31 08:36:24

  Pan minister Sekuła zapytał krzeseł znajdujących się na sali (jak to ma w zwyczaju), czy któreś chciałoby podwyższenia stawek, a ponieważ żadne nie zgłosiło chęci podwyższenia , to przedsta60wił taką właśnie opinię na temat podwyższenia stawek za kilometr.
 • telesfor, 2012-08-30 10:03:01

  Oczywiiście Państwo obawia się zmniejszenia wpływów, ale ich nie obchodzi, że dziś to pracowncy dokładają z własnej kieszenii do firm
 • max, 2012-08-30 07:26:22

  W związku z drastycznym wzrostem cen paliw nie podniosiono wogóle stawek z tytułu uzytkowania samochodu prywatnego do celów słuzbowych ,ot polskie myślenie