PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zrobić, by w zgodzie z ustawą mieć białe certyfikaty?

  • wer    18 października 2011 - 17:35
Co zrobić, by w zgodzie z ustawą mieć białe certyfikaty?

Obowiązująca od sierpnia ustawa o efektywności energetycznej wciąż budzi wiele wątpliwości. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie tzw. białych certyfikatów. Czym są i jak je zdobyć ?
Efektywność energetyczna, która ma na celu zmniejszenie zużycia energii przez użytkowników sprzętu i instalacji elektrycznych, gazowych oraz ciepła jest jednym z elementów polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Do najważniejszych regulacji w tym obszarze należy dyrektywa 2006/32/WE z dnia 5 kwietnia 2006 w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii.

Polska wdrożyła wymogi dyrektywy ustawą o efektywności energetycznej z dnia 15.04.2011. Podstawowym narzędziem stymulowania popytu na energooszczędność wśród odbiorców końcowych mają być świadectwa efektywności energetycznej - czyli tzw. „białe certyfikaty", czyli zbywalne prawa majątkowe równoważne z ilością zaoszczędzonej energii.

System działa w ten sposób, że na firmy sprzedające odbiorcom końcowym energię elektryczną, gaz ziemny lub ciepło został nałożony obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia określonej liczby białych certyfikatów.

Czytaj też: Samorządy nie będą miały problemów z ustawą o efektywności energetycznej?

Prawo do występowania w przetargu na białe certyfikaty mają przedsiębiorstwa inwestujące w energooszczędne technologie. Obrót certyfikatami będzie odbywał się na giełdzie, gdzie nabywcami będą sprzedawcy energii elektrycznej, gazu i ciepła, ustawowo zobowiązani do umorzenia określonej ilości certyfikatów.

Z kolei zarządzanie systemem białych certyfikatów powierzono prezesowi urzędu regulacji energetyki. Przepisy ustawy dotyczące przetargów wchodzą w życie od dnia 1 stycznia 2012.

Prezes URE może więc ogłosić pierwszy przetarg już na początku 2012 roku. Przetargi będą odbywały się co najmniej raz w roku do 2016 roku. Planując modernizację instalacji czy wymianę sprzętu, warto zainwestować w energooszczędne technologie i skorzystać z możliwości obniżenia kosztów inwestycji poprzez wygranie przetargu na białe certyfikaty.

Ile na wypłatę premii za energooszczędność?

Jak wyjaśnia Narcyza Barczak - Araszkiewicz, dyrektor generalna związku producentów sprzętu oświetleniowego „Pol-lighting" białe certyfikaty są narzędziem do zbilansowania krajowego celu zmniejszenia zużycia energii o 9% do 2016 roku.

Oszczędności energii, realizowane w systemie białych certyfikatów będą wynikową zużycia energii w 2016 roku oraz oszczędności pozyskanych innymi środkami. Bilans zapotrzebowania na białe certyfikaty zostanie sporządzony w 2012 r.

 - W trakcie legislacji przyjęto szacunek w oparciu o dane za 2008r, wynika z niego, że kwota przeznaczone na sfinansowanie białych certyfikatów wynosi 1,17 miliarda PLN i nie przekracza 1% wartości zużywanej w Polsce energii. Wartość jednego certyfikatu odpowiadającego jednostce zaoszczędzonej energii pierwotnej (1 toe) będzie mieściła sie w granicach 900 - 2700 PLN - dodaje.

Co zrobić, by wygrać przetarg ?

- Wszystko zależy od sporządzenia konkurencyjnej oferty. Potrzebne jest dokładne zapoznanie się z przepisami dotyczącymi sposobu przeliczania i porównywania uzyskanych oszczędności energii oraz warunkami organizacji i rozstrzygania przetargów - mówi Narcyza Barczak - Araszkiewicz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.