PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zrobić z willą Bieruta?

  • Przegląd prasy/polityka.pl    11 lipca 2012 - 09:26

Około 30 tysięcy złotych miesięcznie traci Kancelaria Prezydenta RP. Powód? Brak pomysłu co zrobić z willą, w której mieszkali kiedyś Bolesław Bierut i Lech Wałęsa.
A jest to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Warszawie. Należący do Kancelarii Prezydenta dom stoi w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Ministerstwa Obrony Narodowej, kilka kroków od Łazienek, Belwederu i siedziby premiera.

Do stycznia tego roku w przedwojennej willi mieściła się siedziba Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która rezydowała w niej przez 12 lat. Organizacja zajmowała 360 metrów kwadratowych za bardzo godziwy czynsz – 32 tys. zł. miesięcznie. Jednak po wyprowadzce Lewiatana do nowego biura, budynek stoi pusty.

Jeśli ktoś myśli, że prezydenccy urzędnicy stają na głowie, by atrakcyjną nieruchomość przekazać w nowe ręce, tkwi w głębokim błędzie.

Nikt nie mówi o jej wynajęciu lub przynajmniej przystosowaniu do innych celów – choćby przekształceniu w apartamentowiec dla ważnych osobistości przyjeżdżających do Polski na zaproszenie prezydenta, na wzór waszyngtońskiego Blair House, w którym zatrzymują się goście prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Z odpowiedzi na pytania serwisu www.polityka.pl wynika, że Kancelaria nie ma pomysłu na to, co zrobić z willą przy Klonowej.

Jest to tym bardziej smutne, że budynek ma niezwykłą historię. Został zbudowany w 1936 roku i przed wojną uchodził za jeden z najbardziej luksusowych w stolicy. Po wojnie mieszkali w niej m.in. Bolesław Bierut, twórcy aparatu bezpieki Jakub Berman i Stanisław Radkiewicz. W tej willi doszło też do historycznego spotkania Gomułki z prymasem Wyszyńskim, a po 1989 r. rezydował w niej m.in. Lech Wałęsa.

Więcej na ten temat tutaj.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej z Kamocka k. Ódzi, 2012-07-11 12:28:19

    Wysadzić w powietrze a gruz rozsypać w morzu Kaspijskik żeby żaden komunistycznu miazmat nie zatrówał naszych prawicowych duszyczek.