PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz większe opłaty klimatyczne w turystycznych gminach

  • PAP/Metro    27 marca 2014 - 06:44
Coraz większe opłaty klimatyczne w turystycznych gminach

Jedziesz na majówkę, przygotuj się na większe wydatki. Popularne wśród turystów miejscowości podwyższają bowiem opłaty klimatyczne.
Maksymalne stawki tej lokalnej daniny określa co roku minister finansów - w 2013 r. było to 2,17 zł, a tym - 2,19 zł. Samorządy wykorzystały więc okazję i np. w Karpaczu opłaty wzrosły z 2,1 do 2,19 zł, w Szczyrku z 2 do 2,19 zł, w Zakopanem z 1,7 zł do 2 zł - wymienia "Metro".

W kasie Zakopanego z tego tytułu w 2012 r. przybyło ponad 3 mln zł - wylicza "Metro", dodając, że po podwyżce ma być o 400-450 tys. zł więcej. A Toruń, który opłatę klimatyczną pobiera dopiero od zeszłego roku zarobił 231 tys. zł.

Do końca nie wiadomo, czemu mają służyć opłaty klimatyczne -pobierają je i czyste kurorty, jak i duże miasta o wątpliwych walorach środowiskowych - zauważa z-ca redaktora naczelnego pisma "Rynek Podróży". Wszystko wskazuje na to, że to relikt przeszłości - mówi Anna Olszewska.

Przed wyborami samorządowymi władze mogą chcieć się pochwalić, że potrafią zwiększać wpływy nie kosztem mieszkańców, a gości, którzy podwyżki nie zauważą - zauważa z kolei prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. Lepiej, by te pieniądze turyści mogli wydać na usługi czy pamiątki - mówi Grzegorz Chmielewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jestem za, 2014-03-28 14:04:54

    Turyści korzystają z walorów danej gminy, więc jeśli dołożą 2 zł za dzień na jej rozwój, to te pieniądze powinny służyć utrzymaniu tych walorów i dostępu do nich - infrastruktury, czystości środowiska itp. Moim zdaniem ma to sens: turystom nie robi dużej różnicy czy zapłacą 50 czy 52 zł za nocleg, a... jeśli gmina o walory nie zadba, to mogą przestać tam przyjeżdżać. Dochody z usług czy pamiątek naprawdę nie ucierpią raczej przez tę opłatę, a stracą jeśli turyści przestaną przyjeżdżać, bo np. drogi będą zakorkowane, albo np. rzeki/jeziora nie będą się nadawały do kąpieli.  rozwiń