PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyrk nie odwiedzi Pozniania. Prezydent zakazał przedstawień ze zwierzętami

  • PAP    18 lutego 2016 - 14:03
Cyrk nie odwiedzi Pozniania. Prezydent zakazał przedstawień ze zwierzętami

Poznań jest kolejnym polskim miastem, w którym obowiązywać będzie taki zakaz. (fot. pixabay)

Prezydent tłumaczy swoją decyzję sprzeciwem wobec przedmiotowego traktowania zwierząt. - Jestem przeciwny wykorzystywaniu zwierząt w przedstawieniach cyrkowych. Ich tresura dla rozrywki to anachronizm, z którym trzeba walczyć - poinformował Jacek Jaśkowiak.
Zarządzenie zakazuje udostępniania nieruchomości należących do Poznania na potrzeby organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Dotyczy to też gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, którymi gospodaruje Prezydent Miasta Poznania.

Zakaz dotyczy ponadto dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki organizacyjne.

Jak podało biuro prasowe, w przypadku, gdy cyrk stanie na działce prywatnej, służby miejskie będą skrupulatnie sprawdzać przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Miasto argumentuje, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji nie tylko w Polsce, ale i w wielu państwach na świecie. Wiele osób oraz organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, poddaje krytyce wszelkie imprezy z ich udziałem, a w szczególności przedstawienia cyrkowe.

Jak napisano w uzasadnieniu zarządzenia, tego typu występów cyrkowych nie popierają m.in. psychologowie z Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, wskazując jednoznacznie na szkodliwy wpływ ich oglądania na dzieci.

W Polsce podobne zakazy wprowadziły m.in Warszawa, Słupsk, Śrem i Wrocław.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: