PARTNER PORTALU
 • BGK

Cyrki ze zwierzętami wrócą do miast? Samorządy przegrywają w sądach

 • Michał Wroński    4 stycznia 2017 - 16:38
Cyrki ze zwierzętami wrócą do miast? Samorządy przegrywają w sądach
Cyrkowcy nie przestraszyli się wprowadzonych przez samorządy zakazów i walczą w sądach. (fot. pixabay.com)

• W ubiegłym roku samorządy masowo zaczęły wprowadzać zakazy występów na swoich gruntach dla cyrków ze zwierzętami.
• Teraz równie masowo sądy administracyjne uznają te zakazy za bezprawne.
• Samorządy w większości nie składają apelacji, ale bynajmniej nie zamierzają rezygnować z utrudniania życia cyrkowcom.
Ełk, Koło, Łódź, Poznań, Słupsk, Suwałki, Tarnobrzeg, Tychy i Wrocław – te miasta wciąż jeszcze czekają na wyroki sądów administracyjnych w sprawie wprowadzonych zakazów występowania dla cyrków ze zwierzętami na samorządowych gruntach. Bardzo prawdopodobne, że będą one dla nich niekorzystne. Do tej pory bowiem wszystkie tego typu sprawy kończyły się przegranymi gmin.

Jako pierwsza „poległa” w sądzie Warszawa. We wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w stolicy uchylił zarządzenie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stycznia 2016 roku uznając, że godzi ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje cyrki wykorzystujące w swoich przedstawieniach zwierzęta.

Podobnym rozstrzygnięciem zakończyły się postępowania sądowe w sprawie decyzji samorządów Ciechanowa, Opola, Płocka, Świdnicy, Sandomierza, Częstochowy, Rudy Śląskiej, Wałbrzycha, Oświęcimia, Kędzierzyna Koźla i Katowic. W przypadku Bydgoszczy zaś prezydent sam anulował swoje zarządzenie.

Część samorządów, jak np. Warszawa, zapowiedziała, że będzie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym walczyć o utrzymanie swojego dotychczasowego stanowiska (stolica złożyła wniosek pod koniec minionego roku), inne – jak Katowice – uznały, że apelacji składać nie będą, ale nie oznacza to, że zamierzają godzić się na występy u siebie cyrków ze zwierzętami.

– Dysponując prawem własności, na pewno takich zgód w przypadku terenów należących do miasta nie będziemy wydawać. W dalszym ciągu liczymy też, że sprawa funkcjonowania cyrków ze zwierzętami zostanie uregulowana na szczeblu ogólnopolskim – mówi Maciej Stachura, rzecznik urzędu miejskiego w Katowicach. W praktyce wygląda to zatem tak, że choć gmina nie może zakazać cyrkom ze zwierzętami występów na swoim terenie, to nie ma też obowiązku takiego terenu wynajmować.×
KOMENTARZE (3)

 • Vit, 2017-01-05 11:21:12

  Do tomek: Widać, że o pracy w cyrku nie wiesz nawet tyle, żeby zostać tam klownem.
 • tomek, 2017-01-05 10:16:49

  Do m: a czy nie znęcaniem nazwiesz wożenie tygrysa po Polsce w klatce 2x3 m?? Czy tresura tygrysa nie jest znęcaniem się? Co Ty myślisz, że tygrys dostaje łakocie za wskoczenie na gumową piłkę czy przeskoczenie przez obręcz? Dostaje baty jak tego nie zrobi.
 • m, 2017-01-05 09:49:09

  Pogrzało te samorządy. Niech zakażą jedzenia mięsa. Jeśli coś chcą to powinni sprawdzać jak przetrzymywane i przewożone są te zwierzęta, czy nikt się nad nimi nie znęca.