Czas na lustrację majątków samorządowców

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 09-12-2010
  • drukuj
Samorządowe przepisy antykorupcyjne pomimo zmian są mało precyzyjne. Nowo wybrani radni mają 30 dni na złożenie oświadczenia majątkowego. Gdy tego nie zrobią, stracą mandaty.

Do końca grudnia większość wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców, jak również radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego powinno przedstawić odpowiednio wojewodzie bądź przewodniczącemu rady informacje o swoim stanie majątkowym – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z przepisami samorządowych ustaw ustrojowych (ustawa o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa) nowo wybrani radni i wójtowie pierwsze oświadczenie majątkowe składają w terminie 30 dni od ślubowania. Kolejne oświadczenia osoby te składają co roku do 30 kwietnia.

W ocenie samych zainteresowanych oświadczenia majątkowe, zasady ich składania i weryfikacji pozostawiają wiele do życzenia. Najlepiej świadczy o tym raport przygotowany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – „Mapa korupcji”.

Danei zaprezentowane przez CBA nie są korzystne dla samorządowców. Z 41 tys. przestępstw korupcyjnych zarejestrowanych w latach 2004-2009 przez organy ścigania ponad 13 tys. dotyczyło przestępstwa sprzedajności urzędniczej. To jednak nie koniec rewelacji. W sprawach korupcyjnych, ponad 40 proc. z nich dotyczyło samorządowców.

Nieprzestrzeganie samorządowych przepisów antykorupcyjnych niesie ze sobą negatywne konsekwencje. W grę wchodzi nie tylko odpowiedzialność karna, ale również utrata mandatu przez wójta czy radnego. Obowiązujące od tej kadencji znowelizowane przepisy samorządowych ustaw ustrojowych, w odróżnieniu od regulacji dotychczasowych zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 8/07), nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Zgodnie z nimi za niezłożenie oświadczenia wójt (burmistrz, prezydent miasta) traci swoją funkcję, zaś gminni rajcowie mandat – pisze „Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Interesujące będą te ''wyniki'' lustracji czyż nie!? Jak w szpitalu po badaniach...

zeielony człowiek, 2010-12-09 11:08:26 odpowiedz

Ciekawe co oni mają?A jeszcze ciekawsze co chcą mieć i kiedy ?Czarno-białe oceny za 4 lata?

miś polarny, 2010-12-09 10:19:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU