PARTNER PORTALU
  • BGK

Czekamy na podpis prezydenta pod ustawą metropolitalną. Odrębna polityka miast na Śląsku musi się skończyć

  • AW    9 października 2015 - 09:28
Czekamy na podpis prezydenta pod ustawą metropolitalną. Odrębna polityka miast na Śląsku musi się skończyć
Ustawa to mały krok, by metropolia na Śląsku powstała – podkreśla Saługa (fot.slaskie.pl)

– Aglomeracja śląska jest specyficznym regionem, gdzie 14 miast graniczy ze sobą i każde prowadzi odrębną politykę. To musi się skończyć – mówi marszałek Wojciech Saługa, zapowiadając rozmowy z samorządowcami o przyszłym związku metropolitalnym.
Ustawę o związkach metropolitalnych z poprawkami przyjęli w ubiegłym tygodniu senatorowie. By ustawa mogła wejść w życie, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta.

Czeka na to zarząd województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Saługa zapowiada spotkania i rozmowy z prezydentami miast aglomeracji.

– Ustawa to mały krok, by metropolia na Śląsku powstała – podkreśla Saługa w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl. – Musimy ustalić po pierwsze, kto będzie chętny do takiej metropolii i czy w takim kształcie, jak zostało to uchwalone, jesteśmy w stanie wszystko zrealizować. Musimy porozmawiać o zadaniach – dodaje.

Metropolia to konieczność

Przyznaje, że ustawa to duży kompromis między oczekiwaniami samorządowców a oczekiwaniami polityków. Liczy jednak na to, że samorządowcy sami dostrzegą konieczność członkostwa w związku metropolitalnym.

– Nie mamy wyjścia, jeśli nie stworzymy takiej metropolii, to stracimy przewagi konkurencyjne. Dziś miasta ze sobą konkurują, w sposób chaotyczny się rozwijają. To trzeba uporządkować – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.