PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa zaoszczędzi ponad 1,2 mln zł na zmianie sprzedawcy prądu

  • PAP/wnp.pl    4 listopada 2009 - 09:24

Ponad 1,2 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku samorząd Częstochowy dzięki zmianie sprzedawcy energii elektrycznej do miejskich obiektów i instytucji. Największy miejski przetarg w tej dziedzinie wygrała firma Enion Energia - podał we wtorek Urząd Miasta.
Częstochowa była jednym z pierwszych w Polsce miast, które wypowiedziały umowę tradycyjnemu sprzedawcy

energii (w Częstochowie był nim wcześniej właśnie Enion) i zaczęły ogłaszać otwarte przetargi. Przed rokiem lepszą ofertę przedstawiła spółka PKP Energetyka, a Enion w ogóle nie stanął do przetargu. Teraz wygrał Enion.

Pierwszy przetarg Częstochowa ogłosiła w ubiegłym roku, dwa kolejne w tym. Dotyczyły one w sumie sprzedaży niespełna 10 gigawatogodzin energii. Teraz rozstrzygnięto największy przetarg, na ponad 20 gigawatogodzin, dotyczący zarówno placówek objętych trzema poprzednimi przetargami, jak i innych obiektów. W sumie chodziło o 733 punkty odbioru energii.

W postępowaniu przetargowym oferty złożyły firmy Energa-Obrót, PKP Energetyka oraz Enion Energia. Oferta tej ostatniej firmy, opiewająca na niespełna 6,2 mln zł, okazała się najkorzystniejsza. W porównaniu do rozliczenia przed zmianą sprzedawcy przyszłoroczne oszczędności wyliczono na 1 mln 266 tys. zł brutto.

Przetarg dotyczył ośmiu wydziałów Urzędu Miasta, 36 miejskich placówek (m.in. szkoły, galeria, teatr, muzeum, biblioteka, ośrodek pomocy społecznej) oraz Miejskiego Zarządu Dróg - na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Umowa będzie zawarta na rok, z gwarancją niezmienności ceny w tym czasie.

Niegdyś dostawców energii mogli zmieniać tylko duzi odbiorcy przemysłowi. Teraz taką możliwość mają wszyscy klienci, także indywidualni. Ponieważ jednak za zmianą przepisów nie poszło pełne urynkowienie rynku energii, zmiana dostawcy prądu jest bardzo rzadko praktykowana, także w samorządach.

Częstochowski samorząd celowo ogłasza osobny przetarg na sprzedaż energii, a nie łączy przetarg na sprzedaż i dostawę. Wówczas oferent mógłby być tylko jeden - Enion.

Przedstawiciele częstochowskiego magistratu przypominają, że Urząd Miasta od dawna prowadzi działania, przynoszące oszczędności w zużyciu energii w mieście. To m.in. wymiana 10 tys. starych opraw świetlnych latarni na nowe - energooszczędne i jaśniejsze, modernizacja węzłów cieplnych, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.