Cztery firmy zajmą się wywozem śmieci ze Szczecina

Szczeciński magistrat wybrał w przetargu firmy, które będą wywozić śmieci w mieście. Konsorcjum firm Remondis, przedsiębiorstwo Sita Jantra, firma Jumar oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wywozić mają odpady z 4 sektorów, na które podzielono Szczecin.
Cztery firmy zajmą się wywozem śmieci ze Szczecina

Wartość kontraktów waha się od ok. 30 mln zł do ponad 37 mln zł. Zostaną one podpisane na 30 miesięcy - poinformowały w poniedziałek służby prasowe magistratu.

Firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci będą musiały dostarczyć mieszkańcom pojemniki na odpady i worki do segregacji. Sprzed domów jednorodzinnych śmieci mają być odbierane raz w tygodniu, a sprzed domów wielorodzinnych - dwa razy na tydzień.

W Szczecinie właściciele domów jednorodzinnych będą płacić za wywoź śmieci opłatę zryczałtowaną; opłaty mieszkańców budynków wielorodzinnych będą uzależnione od zużycia wody - ustalili wcześniej radni.

Jeśli mieszkańcy domów zadeklarują segregację śmieci, będą płacić za tę usługę 57 zł miesięcznie. Jeśli nie posegregują odpadów, kwota wzrośnie do 85 zł miesięcznie.

Szczecinianie, którzy mieszkają w kamienicach czy blokach, będą mieć naliczane opłaty za wywóz śmieci według ilości zużytej wody. 4,35 zł za metr sześcienny zużytej wody zapłacą ci, którzy będą segregować śmieci; pozostałych wywóz będzie kosztować 5,55 zł za metr sześcienny.

Pod koniec stycznia br. Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Projekt nowego prawa został przygotowany po wielu apelach władz lokalnych, które wskazywały m.in. na zbyt sztywny - ich zdaniem - sposób metody naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Zgodnie ze starymi przepisami gminy miały możliwość wyboru jednej z czterech metod rozliczania się mieszkańców za odbiór śmieci (opłata od gospodarstwa domowego, lub zależna od: liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej czy wielkości zużycia wody w danej nieruchomości). Na terenie gminy obowiązywałaby tylko jedna wybrana metoda naliczania opłat.

Nowelizacja dała więcej swobody władzom lokalnym i uelastyczniła politykę ustalania opłat za śmieci. Samorządy mogą teraz wybrać więcej niż jedną metodę naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin; np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU