PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery firmy zajmą się wywozem śmieci ze Szczecina

  • PAP    29 kwietnia 2013 - 15:17
Cztery firmy zajmą się wywozem śmieci ze Szczecina

Szczeciński magistrat wybrał w przetargu firmy, które będą wywozić śmieci w mieście. Konsorcjum firm Remondis, przedsiębiorstwo Sita Jantra, firma Jumar oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wywozić mają odpady z 4 sektorów, na które podzielono Szczecin.
Wartość kontraktów waha się od ok. 30 mln zł do ponad 37 mln zł. Zostaną one podpisane na 30 miesięcy - poinformowały w poniedziałek służby prasowe magistratu.

Firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci będą musiały dostarczyć mieszkańcom pojemniki na odpady i worki do segregacji. Sprzed domów jednorodzinnych śmieci mają być odbierane raz w tygodniu, a sprzed domów wielorodzinnych - dwa razy na tydzień.

W Szczecinie właściciele domów jednorodzinnych będą płacić za wywoź śmieci opłatę zryczałtowaną; opłaty mieszkańców budynków wielorodzinnych będą uzależnione od zużycia wody - ustalili wcześniej radni.

Jeśli mieszkańcy domów zadeklarują segregację śmieci, będą płacić za tę usługę 57 zł miesięcznie. Jeśli nie posegregują odpadów, kwota wzrośnie do 85 zł miesięcznie.

Szczecinianie, którzy mieszkają w kamienicach czy blokach, będą mieć naliczane opłaty za wywóz śmieci według ilości zużytej wody. 4,35 zł za metr sześcienny zużytej wody zapłacą ci, którzy będą segregować śmieci; pozostałych wywóz będzie kosztować 5,55 zł za metr sześcienny.

Pod koniec stycznia br. Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Projekt nowego prawa został przygotowany po wielu apelach władz lokalnych, które wskazywały m.in. na zbyt sztywny - ich zdaniem - sposób metody naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Zgodnie ze starymi przepisami gminy miały możliwość wyboru jednej z czterech metod rozliczania się mieszkańców za odbiór śmieci (opłata od gospodarstwa domowego, lub zależna od: liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej czy wielkości zużycia wody w danej nieruchomości). Na terenie gminy obowiązywałaby tylko jedna wybrana metoda naliczania opłat.

Nowelizacja dała więcej swobody władzom lokalnym i uelastyczniła politykę ustalania opłat za śmieci. Samorządy mogą teraz wybrać więcej niż jedną metodę naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin; np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.