PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery Polskie regiony wśród najbiedniejszych w Unii Europejskiej

  • TK    9 marca 2018 - 13:07
Cztery Polskie regiony wśród najbiedniejszych w Unii Europejskiej
Lublin - stolica najbiedniejszego regionu w Polsce według danych Eurostatu (Fot. wikimedia.org)

Wśród 20 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, są cztery polskie - wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Tylko jeden polski region - woj. mazowieckie - może sie pochwalić średnią PKP na mieszkańca wyższą, niż średnia UE. Mimo tego, Mazowsze pozostaje daleko za europejską czołówką.
Województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie znalazły się w dwudziestce najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu Eurostatu, który wziął pod uwagę Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca (dane dotyczą roku 2016).

Czytaj także:Skrajne ubóstwo: oto najbiedniejsze miejsca w kraju

W woj. lubelskim średnia PKB na jednego mieszkańca wyniosła 13,7 tys. zł euro rocznie, co daje 47 proc. średniej unijnej. W podkarpackim i podlaskim wypracowano 48 proc. średniej UE a w warmińsko-mazurskim 49 proc. Woj. świętokrzyskie zajęło 21. miejsce wśród najbiedniejszych regionów unii. Średnia PKB na mieszkańca wyniosła 14,3 tys. euro (również 49 proc. średniej).

Jedynym polskim regionem, w którym średnia unijna została przekroczona, jest woj. mazowieckie (109 proc.). Od 2011 r. wskaźnik ten wzrósł o 7 punktów procentowych. Mazowieckie zajęło 111 miejsce wśród 380 unijnych regionów.

Czytaj także: Analiza PAN: Małe miasta na peryferiach mają wielki problem. Trzeba będzie łączyć gminy

Największy wzrost wśród polskich regionów zanotowało woj. wielkopolskie. W 2011 roku PKP na mieszkańca wynosił 68 proc. średniej unijnej. W 2016 r. był to wynik 75 proc.

Najlepiej w Londynie, najgorzej w Bułgarii

Najbogatszym europejskim regionem jest zachodni Londyn. PKP na jednego mieszkańca wynosi 178,2 tys. euro rocznie, co daje 580 proc. średniej unijnej. Na drugi miejscu znajduje się Luksemburg (75 tys.) a trzecim południowo-wschodnia Irlandia (63,4 tys.)

Na drugim biegunie europejskich regionów jest Severozapaden w południowo-zachodniej Bułgarii. na mieszkańca przypada tam z PKB 8,6 tys. euro rocznie, co stanowi 29 proc. średniej unijnej.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.