PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy alkohol podkręci rozwój Częstochowy?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Częstochowa    17 września 2011 - 07:56
Czy alkohol podkręci rozwój Częstochowy?

Kolejne w ciągu półtora roku zwiększenie limitu sklepów z alkoholem w mieście proponuje radnym prezydent Częstochowy.
Według Krzysztofa Matyjaszczyka (zabierz głos/oceń prezydenta) to zwiększy atrakcyjność inwestycyjną miasta – pisze „Gazeta Wyborcza Częstochowa”.

W Częstochowie najpierw sklepów z alkoholem było niespełna sto, potem – 245. W styczniu ub. roku rada miasta ustaliła limit sklepów na 450.

Dodatkowych 205 sklepów to było jednak właśnie tyle, ilu przedsiębiorców stało wówczas w kolejce po zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Limit praktycznie od razu się wyczerpał, więc prezydent Krzysztof Matyjaszczyk proponuje teraz radnym, by limit zwiększyć do 600 sklepów. W podpisanym przez niego uzasadnieniu do propozycji można przeczytać m.in., że poprzednie zwiększenie limitu częstochowscy przedsiębiorcy ocenili pozytywnie, a i budżet miasta na tym zyskał, bo o 40 proc. wzrosły niemałe wpływy do kasy miasta z tzw. korkowego, czyli opłat za alkoholowe koncesje (w tym roku wyniosą ponad 800 tys. zł).

Według prezydenta zwiększenie limitu wyrówna dysproporcje związane ze swobodą działalności gospodarczej, a tym samym zwiększy atrakcyjność inwestycyjną miasta i ochroni interesy lokalnych kupców – pisze „Gazeta Wyborcza Częstochowa”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • MELOMANKA, 2011-09-20 18:46:11

    częstochowa i alkohol? oj lepiej tego nie robić !!! Już znam takich co by znów poszli w długą...
  • justin231, 2011-09-19 19:31:49

    Częstochowa, nie chcę szargać patriotyzmu.. W tym alkoholu jednak coś jest i nawet chleb popijany winem to święte pożywienie, z którym się najbardziej zgadzam. Pielgrzymki do świętego miejsca były by chore , jeżeli pielgrzymi nie mogli by się pokrzepić odrobiną alkoholu i chlebem - podobnie jak i...ch pasterze. Rozwój Częstochowy - kultowego miasta w Europie moim zdaniem byłby atrakcyjniejszy, jeżeli z zakupionego tam alkoholu - zysków nie czerpali władcy rządowi RP czyli partyjni zwycięzcy polityczni z klerem ręka w rękę. Bez akcyzy na alkohol Częstochowa będzie Mekką chrześcijaństwa europejskiego. Jak zareagują muzułmanie trudno przewidzieć, gdy cała Europa bez wyjątków pielgrzymować będzie obowiązkowo do takiej "męki" alkoholowej ? Umiarkowane picie alkoholu niezwykle poszerza szare komórki, tak sadzę .. dlatego to piszę.  rozwiń