PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy gmina Ostrowice zostanie zlikwidowana z powodu długów?

 • pt    3 lipca 2015 - 18:00
Czy gmina Ostrowice zostanie zlikwidowana z powodu długów?

Ostrowice to byłe tereny wielkich PGR-ów - fot.ostrowice.pl

Mała gmina Ostrowice w zachodniopomorskim ma 36 mln zadłużenia i zdaniem wojewody nie jest w stanie realizować swoich zadań.
Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski wystąpił do resortu administracji i cyfryzacji z wnioskiem o wszczęcie procedury prowadzącej do likwidacji gminy Ostrowice, która jest zadłużona na 36 mln złotych.

Dla liczącej tylko 2,5 tys. mieszkańców gminy to ogromna kwota, roczne dochody Ostrowic oscylują bowiem w okolicach 12 mln złotych. Kłopoty trwają od 2005 roku.

Wójt zadłużonej gminy Ostrowice rozpoczął starania o pożyczkę z budżetu państwa na spłatę długów, opracował program naprawczy, sytuację miała poprawić budowa farmy wiatrowej i oszczędności w oświacie (oddanie zespołu szkół w prywatne ręce).

Takie pomysły nie spodobały się jednak Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uznała, że gmina nie jest w stanie wykonywać należących do niej zadań i powinna zostać zlikwidowana.

Rozwiązaniem ma być konsolidacja z sąsiednią gminą Drawsko Pomorskie. Drawsko miałoby przejąć Ostrowice wraz z długami.

Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak po rozmowach z wojewodą wyraził wstępną zgodę na połączenia, oczekuje jednak, że państwo weźmie na siebie koszty oddłużenia i wydatki związane z likwidacją gminy Ostrowice.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • A. Koza, 2015-07-07 06:14:38

  Jakie są przyczyny zadłużenia? Protestuję przeciwko pomysłowi spłaty zadłużenia z budżetu państwa bez poznania i zrozumienia przyczyn sytuacji. Za chwilę takich gmin może być więcej.
 • A. Koza, 2015-07-06 17:55:55

  Do anty urzędnik: Proponuję inny scenariusz: aktywizacja obywateli, edukacja ekonomiczna i pełne usamorządowienie. Budżet gminy jako budżet obywatelski. Żadna partia nie jest ratunkiem dla Polski, tylko jej obywatele. Jeśli się zorganizują i będą pilnowali finansów zaczynając od oświaty. ...  rozwiń
 • anty urzędnik, 2015-07-06 01:04:21

  To jest scenariusz dla każdej gminy, dla każdego miasta i w końcu dla całej Polski. To już się rozpoczyna, ja trzymam kciuki za nowoczesna.pl, wydaje mi się że oni zrobią porządek i zrestrukturyzuja całą administrację, bo w urzędach to tak cwaniacko: "nie da się", "proszę chwilkę... poczekać", "to trzeba iść po formularz i złożyć go w okienku 10, a potem przyjść do nas" ;)  rozwiń