PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy gminy dopłacą do pensji opiekunów zastępczych?

  • pt    17 czerwca 2014 - 09:17
Czy gminy dopłacą do pensji opiekunów zastępczych?

Posłowie przygotowują zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny. Jeśli projekt zostanie przyjęty gminy będą musiały zwiększyć zatrudnienie asystentów rodziny.
Obecnie przepisy wskazują, że gmina, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka musi dopłacać powiatowi do świadczeń przyznawanych na dziecko umieszczone w rodzinnej formie pieczy lub do średniego miesięcznego kosztu jego utrzymania w placówce opiekuńczo-wychowawczej – pisze Dziennik Gazeta Prawna.
 
Teraz – w myśl poselskiej nowelizacji - ten obowiązek ma być poszerzony również o koszty wynagrodzeń zawodowych rodziców zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka oraz zatrudnianych u nich osób, które mają pomagać w opiece nad podopiecznymi.

Wysokość pensji opiekuna wynosi minimum 2 tys. zł lub 2,6 tys. zł, gdy pełni on funkcję pogotowia opiekuńczego.

– Pracodawcą rodzica zastępczego jest starosta, a nie gmina, więc to on powinien finansować jego wynagrodzenie w całości – uważa Jolanta Sołtys, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.

Posłowie chcą też zmniejszyć liczbę rodzin, którymi będzie się zajmował asystent. Przepisy wymagają, aby jeden asystent miał pod opieką nie więcej niż 20 rodzin. Po zmianie byłoby ich o 5 mniej.

W wielu gminach asystenci mają pod swoją opieką większą liczbę rodzin. Będą więc musiały one zwiększyć zatrudnienie takich pracowników (dostaną na to pół roku od dnia wejścia w życie nowelizacji).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: