PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy można palić ognisko na plaży? Tak, ale tylko za zgodą

  • PAP/AT    9 maja 2017 - 13:46
Czy można palić ognisko na plaży? Tak, ale tylko za zgodą
Będzie można legalnie palić ognisko na plaży (fot.pixabay)

Będzie można palić ogniska na nadmorskiej plaży, ale wyłącznie za zgodą dyrektora urzędu morskiego.
• Ministerstwo Gospodarki Morskiej przywrócił możliwość legalnego rozpalania ognisk na plaży.

• Palenie ogniska na nadmorskiej plaży będzie możliwe za zgodą dyrektora urzędu morskiego – o przywróceniu takiej możliwości prawnej poinformował Urząd Morski w Szczecinie.

• Procedura uzyskania zgody na rozpalenie ogniska może potrwać do 4 tygodni.

"Dzięki staraniom wszystkich trzech funkcjonujących w Polsce urzędów morskich: w Gdyni, Szczecinie i Słupsku, resort gospodarki morskiej przywrócił możliwość legalnego rozpalania ognisk na plaży" - powiedziała rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewa Wieczorek.

Jak zaznaczyła, ustawa, która obowiązywała od listopada 2015 r. zakazywała rozpalania ognisk na plaży i nie dawała żadnej możliwości zwolnienia od tej reguły. "Naszym zdaniem był to zbyt restrykcyjny zapis prawa" - podkreśliła Wieczorek. Dodała, że inicjatywa urzędów była związana z dużym zainteresowaniem możliwością rozpalania ognisk na plaży w sezonie wiosenno-letnim przez hotele, pensjonaty i osoby prywatne.

"Zgodnie z nowym prawem ogniska na plaży można rozpalać za zgodą właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego. O taką zgodę, należy wystąpić z pewnym wyprzedzeniem, gdyż jest ono wydawane w trybie decyzji administracyjnej. Termin wydania takiej decyzji może trwać około miesiąca" - powiedziała rzeczniczka szczecińskiego urzędu.

Wieczorek dodała, że w wydanej decyzji znajdzie się dokładna informacja dotycząca warunków, jakie musi spełniać miejsce, w którym chce się rozpalić ognisko. "Ognisko musi być w odpowiedniej odległości od wydm. Nie może także generować większego zagrożenia pożarowego, dlatego nie wolno rozpalać ognisk na terenach leśnych" - wyjaśniła.

Rozpalanie ogniska bez uzyskania wcześniejszej zgody urzędu morskiego podlega karze grzywny, w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł. W wypadku gdy nielegalne ognisko na plaży może powodować szczególne zagrożenie pożarowe, pracownicy urzędu morskiego mogą skierować wniosek do sądu o ukaranie obwinionego grzywną wysokości do 5 tys. zł.

Rzeczniczka poinformowała, że w 2016 r. do Urzędu Morskiego w Szczecinie wpłynęło kilka wniosków o zgodę na rozpalenie ogniska na plaży. Urząd odpisywał wnioskodawcy, że nie ma prawnej możliwości występowania o taką zgodę, ale mimo tego wszczynał postępowanie administracyjne i pobierał od wnioskodawcy opłatę skarbową. W tym samym czasie urzędnicy kontrolujący plaże nie nałożyli ani jednego mandatu za nielegalne palenie ognisk, bo nie stwierdzili ich istnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gajowy , 2017-05-10 11:11:45

    Od kontroli powinna być straż leśna dołączyć do innych kompetencji wydmy i po sprawie