PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy opłaca się być lokomotywą rozwoju kraju?

  • AT    13 listopada 2013 - 12:17
Czy opłaca się być lokomotywą rozwoju kraju?

Z danych GUS wynika, że wzrost PKB odbywa się głównie dzięki Mazowszu. Wypracowuje ono aż 22,4 proc. wskaźnika, przy czym większość pozostałych regionów nie osiąga nawet połowy tego. Stąd największy udział Mazowsza w „janosikowym”. Czy warto się zatem rozwijać, jeśli potem wypracowaną nadwyżkę trzeba oddać innym?
Mazowsze wypracowuje lwią część krajowego PKB. Udział następnego w kolejności województwa (śląskiego) to 13 proc. Reszta województw nie osiąga nawet 10 proc. polskiego PKB, a w przypadku pięciu z nich udział nie stanowi nawet 3 proc. Analizy oparte są na danych z 2011 r. Właśnie za ten czas woj. mazowieckie płaci tegoroczne „janosikowe". 

Problem tkwi w tym, że Mazowsze musi oddawać właściwie więcej niż ma na bieżąco.

Czytaj też: Które regiony są polskimi lokomotywami

- Przez wiele lat staraliśmy się, by Mazowsze się rozwijało. Inwestowaliśmy w drogi, w połączenia kolejowe, bo to są obszary najbliższe codzienności życia mieszkańców. Cały czas kładliśmy nacisk na rozwój nowych technologii, na wspieranie połączenia nauki z biznesem. Jednocześnie inicjowaliśmy wiele wydarzeń wspierających rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Efekty tych działań widać w danych sprzed dwóch lat, które dziś cieszą. W ich kontekście boli natomiast absurdalność przepisów, które sprawiają, że jako region oddajemy to, co wypracowaliśmy. Pieniądze od mazowieckich przedsiębiorców idą na rozwój innych województw, podczas gdy - jak widać po bieżących wpływach z CIT - potrzebne są właśnie w naszym regionie - komentuje marszałek Adam Struzik.

W 2011 r. PKB na mieszkańca województwa mazowieckiego wynosiło najwięcej, bo aż o 63,3 proc. więcej niż przeciętna w kraju. Ta nadwyżka na tle innych regionów jest punktem wyjścia do płacenia „janosikowego".

Mazowsze jest również jedynym polskim regionem, który w 2010 r. przekroczył przeciętny poziom PKB na mieszkańca krajów UE (o 2 proc. powyżej średniej UE). To natomiast przełoży się na wysokość wsparcia unijnego, jakie Mazowsze otrzyma na lata 2014-20. Jako region lepiej rozwinięty dostanie w sumie mniej pieniędzy niż w ubiegłym programowaniu, podczas gdy inne województwa będą mogły liczyć na wyższe wsparcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2013-11-18 23:37:40

    Co za pytanie: " Czy się opłaca " ? Przecież od tego jest chyba praca, By cały szereg swych powinności Wykonać w duchu ideowości.