PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy Piła, Sieradz i Ciechanów dołączą do miast na prawach powiatów?

  • pt/pap    9 czerwca 2015 - 13:25
Czy Piła, Sieradz i Ciechanów dołączą do miast na prawach powiatów?

Senatorowie mogą otworzyć drogę Pile do dołączenia do grona powiatów grodzkich - fot.pila.pl

Po reformie administracyjnej w 1999 roku trzy miasta z grona byłych wojewódzkich – Piła, Sieradz i Ciechanów – nie przyjęły statutu powiatów grodzkich. Senatorowie Platformy Obywatelskiej chcą zmian w ustawie o samorządzie powiatowym, które umożliwią odwrócenie tamtych decyzji, bo w obecnym stanie prawnym takiej możliwości nie ma.
Senacka komisja ustawodawcza na najbliższym posiedzeniu przeprowadzi pierwsze czytanie projektu Klubu Platformy Obywatelskiej ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy Kodeks wyborczy.

Projekt dotyczy Ciechanowa, Piły i Sieradza, które w 1999 r. zrezygnowały ze statusu miast na prawach powiatu. Autorzy projektu chcą umożliwić tym trzem gminom zmianę tamtych decyzji. Obecnie obowiązujące przepisy na to nie pozwalają.

Do tej pory jedynym miastem, któremu udało się odzyskać statut powiatu grodzkiego, jest Wałbrzych (stało się to z dniem 1 stycznia 2013 r.).

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oceniał wówczas, że przyznanie miastu praw powiatu to powrót do normalności.

– W wymiarze praktycznym oznacza to zarządzanie miastem przez jednego gospodarza i odejście od uciążliwej dla mieszkańców dwuwładzy – wyliczał Szełemej.

Zdaniem prezydenta Wałbrzycha, grodzkość zapewnia gminie możliwość wprowadzenia ładu urbanistycznego, odejście od dualizmu zarządzania oświatą czy pomocą społeczną, łatwiejszą walkę z bezrobociem.

Czy teraz w ślady Wałbrzycha będą mogły pójść Piła, Ciechanów i Sieradz?

Zdaniem prezydenta Piły Piotra Głowskiego 15 lat temu popełniono błąd, pozbawiając Piłę możliwości samostanowienia. Jak mówi, najważniejsza rzecz, która dziś jest widoczna, to dwuwładza na terenie miasta.

Opozycja w Pile zarzuca jednak PO, że propozycja senatorów to droga do przejęcia władzy w radzie – przyjęcie statutu powiatu grodzkiego skutkowałoby bowiem nowymi wyborami do rady, a w ostatnich tamtejsza Platforma poniosła porażkę.

Głowski zaznacza jednak, że w ustawie chodzi o stworzenie możliwości takiej zmiany, a nie obowiązek.

– Status miasta na prawach powiatu był rekompensatą dla byłych miast wojewódzkich, która pozwalała jednemu gospodarzowi efektywnie i zrozumiale zarządzać. Piła z Sieradzem i Ciechanowem były wtedy jedynymi wyjątkami. Nie możemy być ukarani za to, że ktoś kiedyś podjął inną decyzję niż 46 miast – mówi prezydent Piły

Prezydent dodaje, że zmiana jest ważna dla rozwoju miasta i „prawdziwego, samorządnego stanowienia”.

Głowski wyliczając korzyści dla miasta, wymienia sprawy związane z zagospodarowaniem przestrzennym.

– Plan zagospodarowania jest przygotowywany u nas, a pozwolenia budowlane wydawane są w starostwie. W tym zakresie mamy złe doświadczenia związane np. z dużymi sklepami, które szpecą przestrzeń i pewnie powstałyby w innej formie, gdybyśmy wydawali pozwolenia – argumentuje.

Miasta na prawach powiatu

Utworzenie z Piły miasta na prawach powiatu miałoby też unormować sytuację związaną z drogami przebiegającymi przez miasto.

– Nasze są tylko drogi gminne, a kluczowe arterie to trasy powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Mamy niewielki wpływ na to, co się na nich dzieje. W dużym stopniu dofinansowujemy ich remonty, bo inaczej byłyby w dramatycznym stanie – powiedział Głowski.

Korzyści, jakie mają wynikać ze zmiany statusu dla mieszkańców, to np. wykonywanie dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego w jednym urzędzie.

Zmiana byłaby możliwa po nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym, wówczas rady trzech wspomnianych miast miałyby możliwość dalszego procedowania i podjęcia odpowiedniej uchwały.

W Polsce liczbę miast na prawach powiatu reguluje ustawa, w tej chwili jest ich 66. Są wśród nich miasta wojewódzkie oraz np. te, które po reformie samorządowej straciły status miasta wojewódzkiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • pilanin, 2015-06-15 22:01:37

    PO przez dwie kadencje rządziła w powiecie pilskim i wszystko było dobrze. Teraz kiedy PO przegrało wybory do rady powiatu pilskiego, nagle senator Augustyn z PO zgłosił poprawkę do ustawy o samorządzie powiatowym. Panowie z nadania partyjnego PO stracili stanowiska, więc trzeba przeprowadzić reform...ę. Paniom i Panom z PO, już dziękujemy.  rozwiń
  • Jerzy, 2015-06-09 20:09:38

    "W Polsce liczbę miast na prawach powiatu reguluje ustawa, w tej chwili jest ich 66." A jaką ustawę autor ma na myśli?NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: