PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy pomysł pani wójt wykończy lotniska?

 • pt    2 lipca 2014 - 10:14
Czy pomysł pani wójt wykończy lotniska?

Wójt małopolskiej gminy Zabierzów chce, by lotniska płaciły podatek od nieruchomości za pasy startowe, terminale i budki strażnicze.
Zdaniem Elżbiety Burtan, wójt Zabierzowa na którego terenie znajduje się lotnisko Balice, porty lotnicze nielegalnie korzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Wójt Burtan przekonuje, że Polska nie dopełniła formalności, zwalniając lotniska z podatku - pisze Gazeta.pl

- Do 2007 r. obowiązywał okres przejściowy w tej sprawie, potem należało oficjalnie powiadomić o zwolnieniu Komisję Europejską, bo to forma pomocy publicznej - ocenia wójt Burtan. - W tej sytuacji Komisja może od razu stwierdzić, że pomoc jest nielegalna, i zażądać od lotnisk natychmiastowego zwrotu kwoty niezapłaconego podatku – dodaje wójt.

Stawką są miliony złotych bo np. w przypadku krakowskiego lotnisko w ciągu roku kwota zwolnienia podatkowego sięga ok. 6 mln zł.

 - Zarzuty wójt Burtan są po prostu księżycowe - uważa Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. - Jak nie istnieje podatek od nieruchomości za drogi publiczne, tak też nie ma podatku od pasów startowych. Dopóki nie istnieje taki przepis, nie możemy płacić podatku za grunty.

Gdyby jednak się okazało, że wójt Burtan ma rację, prawdziwe problemy miałyby mniejsze porty lotnicze.

- Dla niektórych portów konieczność natychmiastowego zapłacenia wielu milionów złotych oznaczałoby praktycznie ich koniec - przewiduje prezes Pamuła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • tylkozstolicy, 2014-07-04 12:20:48

  Takie zwolnienie z podatków na pewno pozwala by te lotniska się rozwijały. Po wprowadzeniu podatków na pewno by bardzo zbiedniały. A to źle. Chociaż i tak brak spójnej polityki rozwoju lotnisk. Powstały małe lotniska np. w Modlinie czy Radomiu zamiast dużego, nowego lotniska koło stolicy na miarę no...wego berlińskiego portu. Większość lotnisk, oprócz Warszawy, Katowic i Rzeszowa mają za krótkiej pasy startowe -z Krakowem na czele, co est rzeczą dość śmieszną w XXI wieku. Np. do Stanów Zjednoczonych czy do Azji można dziś polecieć już jedynie z Warszawy.  rozwiń
 • gonzo, 2014-07-02 13:47:45

  Lublinian taniej byłoby dowozić wynajętymi taxi do Warszawskiego lotniska niż utrzymywać swoje, także bardzo dobrze, niech administracja też liczy się z kosztami.
 • Grzegorz kryzys.konsultin, 2014-07-02 11:08:21

  Skoro wójt zajmuje się zwolnieniem z podatku oraz interpretacją zapisów UE to czym w takim razie zajmują się właściwe jednostki administracji państwowej ?!