PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy powiaty przygarną gminy?

  • GK/mswia.gov.pl    17 października 2011 - 08:42
Czy powiaty przygarną gminy?

Należy wprowadzić zachęty dla samorządów do łączenia się w większe jednostki – wynika z przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji strategii „Sprawne Państwo 2020”.
Dokument poddano konsultacjom społecznym w dniach od 8 kwietnia 2011 r. do 12 maja 2011 r. Ich efektem jest 471 uwag. Teraz trafił do konsultacji międzyresortowych.

Czytaj też: Kontrakt terytorialny usprawni politykę rozwoju

Zawiera recepty m.in. na podniesienie jakości kadr administracji rządowej i samorządowej, lepsze zarządzanie rozwojem kraju oraz poprawę jakości tworzenia i wdrażania instrumentów regulacyjnych i legislacyjnych.

Autorzy strategii zwracają uwagę na konieczność oceny funkcjonowania dotychczasowego modelu podziału terytorialnego kraju oraz określenia skuteczności urzędów obsługujących organy jednostek samorządu terytorialnego.

Według nich należy m.in. wprowadzić zachęty dla samorządów do łączenia się w większe jednostki, bo im mniejsza gmina, tym relatywnie więcej wydaje pieniędzy na utrzymanie swojej administracji, a połączone nowe jednostki mogłyby znacząco wzmocnić swój potencjał dochodowy.

W strategii wytłumaczono, że co prawda ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zachęca do łączenia gmin i powiatów, ale przez ponad siedem lat żadna gmina ani powiat tego nie zrobiły.

Lepsze zarządzanie rozwojem, według strategii, zapewnią m.in. kontrakty terytorialne, które będą podstawą uzgadniania najważniejszych działań rozwojowych na danym terytorium/w regionie między stroną rządową i samorządową. Na potrzeby kontraktu określane będą potencjały województw/terytoriów.

Planuje się także m.in. wprowadzenie jednolitego systemu budżetów zadaniowych samorządów w powiązaniu z wieloletnią prognozą finansową. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.