Czy powiaty zapłacą za uaktualnienie baz danych obiektów topograficznych?

Cześć powiatów alarmuje, że firmy zajmujące się serwisowaniem oprogramowania sugerują, że uaktualnienie baz danych obiektów topograficznych będzie dodatkowo płatne.
Czy powiaty zapłacą za uaktualnienie baz danych obiektów topograficznych?
Fot. umwd.dolnyslask.pl

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła projekt rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.

Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich zauważył jednak, że przyjęcie tego rozporządzenia będzie się wiązało z koniecznością wymiany baz, które są częścią składową oprogramowania geodezyjnego. Chodzi o bazy graficzne zawierające symbole poszczególnych obiektów topograficznych.

Czytaj też: Prawo budowlane: posłowie wycofali poprawkę uszczuplającą budżety jst

– Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy od samorządów, poszczególni wykonawcy, autorzy tych programów, zmianę mają dokonać bezpłatnie. Z niektórych powiatów dotarły do nas informacje, że firmy zajmujące się serwisowaniem oprogramowania w powiecie sugerują, że uaktualnienie będzie dodatkowo płatne – powiedział Grzegorz Kubalski.

Czytaj też: Uchwalono nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne

Jacek Jarząbek, zastępca Głównego Geodety Kraju, wyjaśnił, że w wypadku powiatów, w których oprogramowanie jest objęte roczną gwarancją czy opieką serwisową, jego dostawcy deklarują, że uaktualnienie będzie załatwione bezpłatnie. Trzech głównych dostawców obsługujących 80-90 proc. powiatów deklaruje, że odbędzie się to w ramach opieki gwarancyjnej.

– Trudno mi powiedzieć, jak będzie to wyglądało, gdy opieki serwisowej nie ma – powiedział Jacek Jarząbek.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE