PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy samorządy będą miały tani żwir i piasek?

  • RAF    21 października 2009 - 12:18
Czy samorządy będą miały tani żwir i piasek?

Zgodnie z nowym prawem geologicznym i górniczym, właściciele nieruchomości mogą dostać szansę wydobywania na swoim terenie piasku i żwiru - bez koncesji.
Do końca tygodnia posłowie z komisji samorządowej powinni rozstrzygnąć w jakim kształcie będzie głosowane nowe prawo geologiczne i górnicze.

- Spieramy się o kwestię w jakim zakresie samorządy, jako właściciele gruntów, będą mogli bez koncesji wydobywać na swoim terenie piasek i żwir  na własne potrzeby. Sprawa raczej przejdzie, pytanie o ilu metrach będzie mowa i jak będzie trzeba zrekultywować teren po takim wykopie, by nie stwarzało to zagrożenia i obrazu księżycowego postaci dołów co kilkaset metrów - mówi Bronisław Dutka, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Rząd, który przyjął projekt nowego prawa geologicznego i górniczego już w zeszłym roku, zakładał, że właściciele nieruchomości będą mogli pobierać z nich żwir i piasek w niewielkich rozmiarach (do 10 m3 rocznie) w celu zaspokojenia własnych potrzeb.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.