PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy samorządy czeka zapaść finansowa?

 • JL    29 lutego 2016 - 09:10
Czy samorządy czeka zapaść finansowa?
Dochody województw z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych osiągnięte w 2015 r. w przeliczeniu na mieszkańca w złotych. Średnia krajowa 118,61. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Jeśli nie nastąpi znacząca nowelizacja ustawy o dochodach samorządów, to dojdzie do poważnego kryzysu finansowego wielu samorządów.
Wyścigi w sprawie propozycji koniecznej poprawy sytuacji finansowej samorządów wszystkich szczebli trwają i nabierają wyraźnego przyśpieszenia. Propozycje niestety sprowadzają się w zasadzie do zwiększenia procentowych udziałów w podatkach dochodowych – a to jest zła droga.

Zła ze względu na zbyt duże różnice poszczególnych regionów w tzw. bazie podatkowej. Poprawa sytuacji dochodowej samorządów jedynie i tylko przez zwiększanie udziałów w dochodach podatkowych, będzie znacząco pogłębiać dysproporcje rozwojowe.,

Nie chodzi tylko o proste zwiększenie dochodów samorządów, chodzi raczej o ich kompleksową naprawę. Przystępując do naprawy warto, a raczej trzeba wcześniej podjąć wiele działań. Należy w końcu podjąć próbę rzetelnej wyceny kosztów wykonywania przez samorządy zadań publicznych i dokonać standaryzacji tychże kosztów.

Wskazana, a na pewno dobra dla samorządów, byłaby całkowita likwidacja pojęcia zadań zleconych. Teraz często jest tak, że ten, co zleca nie chce płacić za dobrze wykonaną robotę. Warto przyjrzeć się, czy pogarszająca się sytuacja finansowa samorządów nie będzie hamulcem w rozsądnym wykorzystaniu środków unijnych.

Można oczekiwać, że ewentualna nowelizacja ustawy o dochodach samorządów nie pogłębi dysproporcji dochodowych poszczególnych samorządów.

Dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych powinny być dla budżetów województw podstawowym składnikiem tzw. „dochodów własnych”. Są takie województwa, w których dochody CIT stanowią niespełna 10 proc. dochodów ogółem. Zatem znaczenie tychże dochodów nie jest najistotniejsze dla budżetu.

Analiza danych dotycząca udziałów samorządów w dochodach CIT, przedstawiona przez Ministerstwo Finansów, prowadzić może do interesujących wniosków jeśli chodzi o kierunki, skąd pochodzą przekazywane dochody. Są województwa, gdzie jedynie połowa dochodów z CIT pochodzi od podmiotów zarejestrowanych na terenie województwa, a połowa od zarejestrowanych w innych regionach kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (11)

 • normalny, 2016-03-14 01:42:28

  widać warszawka ma wszystkich gdzieś , taka korupcja w polsce, że trzeba siedzieć z firmą tam gdzie decydują i tam się płaci by dostać coś w zamian. w innych państwach przedsiębiorstwa mają siedziby tam gdzie są a nie tam gdzie władza
 • mlx, 2016-03-07 20:43:35

  Do Cin: "gdzie jest dochód w gospodarstwie rolnym? (gospodarstwo to nie firma, w której można wydzielić czas pracy: od 9-17 jestem w pracy, potem wolne)". A co ma piernik do wiatraka? Jak jest dochód, to jest podatek, jak nie nie ma - nie ma podatku. Rozumiem, że jak mam własną działalność... gospodarczą (wolny zawód) i "nie mogę wydzielić czasu pracy:od 9-17 jestem w pracy, potem wolne", to też nie mam dochodu, czyli podatku nie muszę płacić? :) Boże, skąd się biorą tacy mądrale...  rozwiń
 • tantus, 2016-03-04 11:07:10

  Nie trzeba wymyślać koła na nowo. We wszystkich krajach Zachodniej Europy, a także w Czechach, Słowacji, czy na Węgrzech istnieją samorządy o charakterze regionalnym, odpowiadające naszym województwom. I są bardzo potrzebne, zwłaszcza w kwestii transportu publicznego. Jak sobie wyobrażacie np. komun...ikację międzygminną bez samorządu wojewódzkiego? A to, że u nas to nie działa tak, jak powinno, to już zupełnie odrębna sprawa.  rozwiń