PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy skończy się zabudowywanie terenów zalewowych Krakowa?

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    22 maja 2010 - 09:16

Gdy nadejdzie naprawdę wielka powódź, zaleje około 5340 domów, 20 zakładów przemysłowych, 20 kościołów, 11 muzeów, cztery teatry, sześć szpitali, około 100 szkół i pięć uczelni wyższych.
Wały nie zabezpieczają dostatecznie Krakowa przed powodzią. Radni zwlekają z przyjmowaniem planów zagospodarowania przestrzennego, które uniemożliwiają zabudowę terenów zalewowych – podaje „Dziennik Polski”.

Blisko 25 proc. miasta leży na terenach tzw. jednostek zalewowych, czyli na obszarach, którym w razie powodzi grozi zalanie. Na zagrożonych terenach mieszka blisko 100 tys. ludzi i znajdują się miejsca o strategicznym znaczeniu. Wystarczy wymienić elektrociepłownię w Łęgu oraz dużą oczyszczalnię ścieków w Płaszowie.

Większość terenów zalewowych w Polsce jest w tej chwili bez przeszkód zabudowywana. Rada Miasta Krakowa uchwaliła zapis, że nie wolno bez potrzeby powiększać obszarów pod zabudowę na terenach zalewowych. W tworzonych planach zagospodarowania przestrzennego muszą być z niej wyłączone. Problemem z tym, że jeśli nie ma w danym miejscu uchwalonego planu, to trudno taki zapis egzekwować – informuje „Dziennik Polski”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 21 maja projekt ustawy o zapobieganiu skutkom powodzi. Ma ona wyeliminować sytuację, że w miejscowych planach zagospodarowania pod zabudowę wyznaczane będą tereny zalewowe. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, w gminnych planach zabezpieczenia powodziowego obligatoryjnie będą musiały zostać wykazane tereny objęte całkowitym zakazem zabudowy ze wskazaniem polderów oraz tereny, gdzie może być dopuszczona zabudowa w zakresie ograniczonym: Dodatkowo projekt nakłada na opiekunów budowli hydrotechnicznych, rzek oraz cieków i zbiorników wodnych przeprowadzanie obowiązkowej kontroli co najmniej dwa razy w roku poinformował „Dziennik Polski” poseł z Krzeszowic Andrzej Adamczyk, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nafciarz, 2010-05-22 16:22:55

    Czy trudno o ludzi kompetentnych do uchwalenia planu,aby można egzekwować zapis? Kto jest odpowiedzialny za dokładanie drewna do ognia?