PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy sołectwa mogą zawierać porozumienia?

  • pt    26 listopada 2013 - 08:39
Czy sołectwa mogą zawierać porozumienia?

Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała projekt grup posłów PiS dotyczących zmian w funduszu sołeckim.
Główna propozycją grupy parlamentarzystów reprezentowanych przez posła Roberta Telusa, było dopuszczenie możliwości tworzenia przez sołectwa porozumień finansowych.

W ramach tych porozumień sołectwa mogłyby środki przyznane na podstawie niniejszej ustawy wykorzystać do realizacji inwestycji na obszarze jednego z sołectw lub kilku z nich w ramach środków określonych dla sołectw tworzących porozumienie – proponują posłowie.

RM negatywnie oceniła projekt podkreślając, że sołectwa, z uwagi na brak osobowości prawnej, nie mogą w świetle obowiązujących przepisów zawierać porozumień.

Ponadto z projektowanego art. 4a nie wynika jasno kto miałby zawierać porozumienie między sołectwami. W ust. 3 projektodawcy mówią o „wniosku sołectw zawierających porozumienie”, co sugerowałoby zawarcie porozumienia poprzez jego uchwalenie przez zebranie wiejskie.

Czytaj także: Fundusz sołecki w gminie Bełchatów

Tryb ten jednak wykracza poza ustalony ustrojowo podział kompetencji pomiędzy organami uchwałodawczymi i wykonawczymi – wyjaśnia RM.

- Optymalnym rozwiązaniem, które respektuje zasady ustrojowe, zaproponowanym w projekcie rządowym jest propozycja aby każde z sołectw uchwalało oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia.

Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację przedsięwzięć, które są istotne z punktu widzenia co najmniej dwóch sołectw. Tak uchwalone wnioski będą się uzupełniać – twierdzi Rada Ministrów.

Całość projektu w multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.