PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy sołectwa mogą zawierać porozumienia?

  • pt    26 listopada 2013 - 08:39
Czy sołectwa mogą zawierać porozumienia?

Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała projekt grup posłów PiS dotyczących zmian w funduszu sołeckim.




Główna propozycją grupy parlamentarzystów reprezentowanych przez posła Roberta Telusa, było dopuszczenie możliwości tworzenia przez sołectwa porozumień finansowych.

W ramach tych porozumień sołectwa mogłyby środki przyznane na podstawie niniejszej ustawy wykorzystać do realizacji inwestycji na obszarze jednego z sołectw lub kilku z nich w ramach środków określonych dla sołectw tworzących porozumienie – proponują posłowie.

RM negatywnie oceniła projekt podkreślając, że sołectwa, z uwagi na brak osobowości prawnej, nie mogą w świetle obowiązujących przepisów zawierać porozumień.

Ponadto z projektowanego art. 4a nie wynika jasno kto miałby zawierać porozumienie między sołectwami. W ust. 3 projektodawcy mówią o „wniosku sołectw zawierających porozumienie”, co sugerowałoby zawarcie porozumienia poprzez jego uchwalenie przez zebranie wiejskie.

Czytaj także: Fundusz sołecki w gminie Bełchatów

Tryb ten jednak wykracza poza ustalony ustrojowo podział kompetencji pomiędzy organami uchwałodawczymi i wykonawczymi – wyjaśnia RM.

- Optymalnym rozwiązaniem, które respektuje zasady ustrojowe, zaproponowanym w projekcie rządowym jest propozycja aby każde z sołectw uchwalało oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia.

Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację przedsięwzięć, które są istotne z punktu widzenia co najmniej dwóch sołectw. Tak uchwalone wnioski będą się uzupełniać – twierdzi Rada Ministrów.

Całość projektu w multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia



REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.