Czyja flaga wisi pierwsza?

Komisja Heraldyczna przy MAC stoi na stanowisku, że flagi powinny być prezentowane w następującej kolejności: na pierwszym miejscu flaga Rzeczypospolitej Polskiej, następnie flaga innego państwa, flaga województwa, powiatu, gminy, a dopiero po nich flagi organizacyjne.
Czyja flaga wisi pierwsza?
Temat kolejności prezentowanych flag resort administracji i cyfryzacji wyjaśniał w odpowiedzi na interpelację poselską Jarosława Zielińskiego.

Zdaniem posła praktyka eksponowania flagi Rzeczypospolitej Polskiej na równi z flagą UE jest sprzeczna z konstytucją i ustawą z 1980 r., gdyż nie jest ona przejawem ˝czci i szacunku˝ i nie podkreśla wyjątkowości polskich barw narodowych. - Należy wziąć pod uwagę, że flaga Unii Europejskiej nie posiada statusu flagi państwowej i jest jedynie symbolem Unii Europejskiej jako związku suwerennych i niepodległych państw, które zawarły ze sobą umowę międzynarodową - argumentuje Zieliński.

Z taką argumentacją nie zgadza się MAC.

- Wbrew interpretacji przepisów ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, jaka zaprezentowana została w interpelacji pana posła, umieszczanie flagi Unii Europejskiej obok flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie uchybia obowiązkowi zapewnienia symbolom Rzeczypospolitej Polskiej należnej im czci i szacunku. Przeciwnie, flagi państwowe często umieszczane są obok siebie, a także obok flag Unii Europejskiej, NATO czy innych organizacji międzynarodowych, czego przykłady znaleźć można co dzień na całym świecie - czytamy w odpowiedzi resortu.

Ponadto przywołane zostało stanowisko NIK, mówiące że flaga UE może być wywieszana, w celach informacyjnych, na jednostkach realizujących programy unijne.

Na koniec MAC wyjaśnia, że działająca przy ministrze administracji i cyfryzacji Komisja Heraldyczna stoi na stanowisku, że flagi powinny być prezentowane w następującej kolejności: na pierwszym miejscu flaga Rzeczypospolitej Polskiej, następnie flaga innego państwa, flaga województwa, powiatu, gminy, a dopiero po nich flagi organizacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

ktoś zawsze mówił kto jest pierwszy

keson, 2013-08-13 22:16:10 odpowiedz

No więc ,czyja pierwsza? Wszystko działa, ale nie z tą osobą co trzeba !

CALUS, 2013-08-13 17:10:02 odpowiedz

@godfly To JEST flaga RP - występująca pod nazwą 'flaga RP z godłem'. Zarówno flaga z godłem, jak i bez godła noszą nazwę flagi państwowej. Oczywiście, flaga z godłem ma pewne ograniczenia odnośnie jej stosowania, ale odmawiania jej prawa bycia flagą RP jest oznaką ignorancji w temacie.... rozwiń

krzyciel, 2013-08-12 15:29:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU