PARTNER PORTALU
  • BGK

Czyściej niż w ustawach? Niemożliwe

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 maja 2011 - 06:46
Czyściej niż w ustawach? Niemożliwe

Rada gminy przyjęła regulamin czystości w gminie. Zakwestionował go sąd, bo zapisy w regulaminie powtarzały treści zawarte w ustawach.
Rada gminy Łukta (woj. warmińsko-mazurskie) podjęła uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Zaskarżył ją do sądu prokurator. Zakwestionował wiele przepisów, które – jego zdaniem – wykraczały poza upoważnienie ustawodawcze – informuje „Rzeczpospolita”.

W regulaminu zdublowano zapisy, które już istnieją w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawie o odpadach, ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i innych.

Rada gminy zgodziła się z niektórymi zarzutami, inne odrzuciła, argumentując, że uchwała nie powtarza zapisów ustaw, lecz jedynie je doprecyzowuje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził jednak, że kwestionowany przez prokuratora regulamin czystości i porządku w gminie Łukta wykracza poza granice dopuszczalne w ustawach, w tym przypadku, głównie – w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.

Regulamin z Łukty jest niezgodny z prawem, bo jego zapisy regulują materię przekraczającą ramy upoważnienia ustawowego, w tym powtarzają definicje wielu pojęć, które zostały uprzednio uregulowane w ustawach – orzekł sąd.

Powtórzenie regulacji ustawowych lub ich modyfikacja w akcie prawa miejscowego jest niedopuszczalne – podkreślił sąd. W uzasadnieniu sąd podał, że doszło do naruszenia przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. Zabrania ono w uchwale powtarzać przepisów ustaw i rozporządzeń – podaje „Rzeczypospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.