PARTNER PORTALU
  • BGK

Czyżby samorządy zagrażały budżetowi?

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 września 2010 - 06:39
Czyżby samorządy zagrażały budżetowi?

W roku wyborczym samorządy lekką ręką wydają pieniądze, by zdobyć wyborców. Do tego dochodzi współfinansowanie projektów unijnych. Ich rosnące zadłużenie może być problemem dla finansów publicznych.
Rada Gospodarcza przy premierze martwi się o tempo zadłużania samorządów. Jak tak dalej pójdzie, to razem ze zobowiązaniami lokalnych władz może ono zagrozić stabilności finansów publicznych – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Główną przyczyną rosnącego zadłużenia jest współfinansowanie projektów z funduszy unijnych.

Niemniej deficyt wywołany zadłużaniem się samorządów wyniesie w 2010 r. 10 mld, ale w przyszłym już 17 mld zł – a to ponad 1 proc. PKB. W tym samym czasie deficyt budżetu będzie malał z niemal 49 mld (czyli ponad 3 proc. PKB) do 40,2 mld zł. Dyscyplina w finansach samorządowych jest słabsza niż w administracji rządowej.

W czasie, gdy rząd zamraża wzrost płac, wynagrodzenia urzędników samorządowych wzrastają o 8 proc. A jest ich dwa razy więcej niż w administracji rządowej.

Zadłużenie jednostki samorządu terytorialnego nie może przekroczyć 60 proc. jej dochodu, a na spłatę zadłużenia nie można przeznaczać więcej niż 15 proc. Ale samorządy mają metody obchodzenia limitów zadłużenia:

Przekazują spółce niektóre zadania i to ona zaciąga zobowiązania, które ich nie obciążają. I gmina może się dalej zadłużać bez ryzyka przekroczenia limitów. Zamiast brać kredyt, leasingują produkt czy usługę, co pozwala, by takie zobowiązanie było wpisane w wydatki sztywne budżetu, ale nie nabijało długu.

Jeśli samorząd podejmie zobowiązania przekraczające jego możliwości, to kłopot będą mieli wszyscy podatnicy i osłabi to szanse rozwojowe regionu. Rada Gospodarczaj przy premierze, apeluje, żeby zjawisko za wszelką cenę monitorować i starać się ograniczać – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj także:

Gminy jednak pożyczają bez umiaru?

W 2014 drastyczny spadek inwestycji samorządów

Samorządom nie grozi bankructwo

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • justin231, 2010-09-07 16:46:51

    Problemem permamentnym jest to, że władza Samorządowa nie ma żadnej możliwości ustalania budżetu dla rządu. Podatki obywatelskie wpływające najpierw do kasy samorządów spowodują kompletny zanik zadłużenia. Budżet dla rządu wtedy będzie zależał od profesjonalnych i fachowych decyzji specjalistów wys...okiej klasy i zarządzania państwem, a nie amatorskiego rozprowadzania dochodów dla potrzeb administracji rządowej i okupacyjnej partii politycznej.  rozwiń