PARTNER PORTALU
  • BGK

Da się obronić VAT w zadaniach prorozwojowych?

  • AW    24 maja 2012 - 13:15
Da się obronić VAT w zadaniach prorozwojowych?

Walka ws. kwalifikowalności VAT wciąż nie jest rozstrzygnięta. Samorządy chcą pozostać płatnikami brutto, przynajmniej w zadaniach prorozwojowych. Resort rozwoju regionalnego będzie tu sojusznikiem.
Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce, by w nowej perspektywy finansowej 2014-2020 podatek VAT dla podmiotów publicznych był wydatkiem niekwalifikowalnym. Nasi samorządowcy głośno przestrzegają o skutkach takiego rozwiązania.

- Rezygnacja z kwalifikowalności VAT-u , podobnie jak większy wkład własny, będzie tworzyć zaporową wartość dla wielu samorządów, które w przyszłej perspektywie chciałby sięgnąć po środki unijne na swoje inwestycje  - podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Obecnie Polska jest jedynym krajem Unii, w którym jednostki samorządu terytorialnego realizujące unijne projekty mają refundowany VAT. W walce więc nie ma sojuszników. 

Wśród polskich samorządowców pojawiła się jednak propozycja, by choćby w zadaniach tzw. prorozwojowych, dofinansowanych z UE VAT nadal zaliczany był nadal do kosztów kwalifikowanych.

- Kwestia kwalifikowalności VAT nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, ale włączenie VAT w zadaniach rozwojowych do tzw. kosztów kwalifikowanych to ciekawy temat do dyskusji z ministerstwem finansów – mówi Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego - Ułatwiłoby to start samorządom w przeszłą unijną perspektywę - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.