PARTNER PORTALU
  • BGK

Dąbrowa Górnicza: Miasto płaci 17,3 mln zł za faktury sprzed 12 lat

  • AW    22 kwietnia 2016 - 12:56
Dąbrowa Górnicza: Miasto płaci 17,3 mln zł za faktury sprzed 12 lat
W budynku przy ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej mieści się urząd miasta, sąd rejonowy oraz prokuratura. (fot. dabrowa-gornicza.pl)

• W piątek (22 kwietnia) na nadzwyczajnej sesji radni Dąbrowy Górniczej zdecydowali o wyasygnowaniu z budżetu ponad 17 mln zł.
• To kwota jaką miasto musi zapłacić spółce administrującej budynkiem magistratu w latach 2002-2004 oraz koszty procesu.
• To efekt ciągnącej się od 2004 r. sprawy sądowej dotyczącej niezapłaconych przez miasto faktur.
W piątek (22 kwietnia) w Dąbrowie Górniczej odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta dotycząca finansów miasta. Radni przegłosowali zmiany w budżecie, by wyasygnować 17 381 641,15 zł. Pieniądze zostaną przekazane spółce Centrum Administracyjnego (spółka córka firmy Mitex, administrująca budynkiem UM w latach 2002-2004) . 

Przekazanie tych pieniędzy wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydanego 22 stycznia 2016 r., który w całości uwzględnił żądania CA w zakresie kwoty 7 054 389,86 zł z ustawowymi odsetkami ok. 11 mln zł oraz wszystkimi kosztami procesowymi.

Sprawa toczyła się 12 lat, miasto przegrało

Wyrok i sprawa sądowa, która toczyła się od 2004 r. to pokłosie sporów politycznych, prawnych, finansowych, jakie pojawiły się w związku z budową nowego gmachu urzędu miejskiego, sądu i prokuratury przy ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej (te trzy instytucje mają siedzibę w jednym budynku).

Pozew spółki córki firmy Mitex przeciwko gminie dotyczył niezapłacenia siedmiu faktur na kwotę 7 054 389,86 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu czynszu i opłaty eksploatacyjnej.

Wydany w styczniu przez Sąd Apelacyjny wyrok jest prawomocny. Chcąc uniknąć kosztów postępowania egzekucyjnego, które mogą wynieść nawet 15 proc. i zagrożenia, jakim może być zajęcie konta gminy, prezydent miasta podjął decyzję o uregulowaniu kwot zasądzonych wyrokiem. Na chwilę obecną Dąbrowa Górnicza zapłaciła już 10 778 062,74 zł, a do zapłaty pozostaje jeszcze ok. 6 603 578,41 zł.

Prezydent zapowiada dalsze kroki

- Z uwagi na prawomocność wyroku podjąłem decyzję o uregulowaniu zasądzonych kwot. Działania te wymagają też zgody rady miejskiej. Jednocześnie zwróciłem się o kasację wyroku, złożyłem zawiadomienie w prokuraturze o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze miasta. Osoby, które dwanaście lat temu podjęły decyzję o „schowaniu faktur do szuflad” naraziły nasze miasto na konsekwencje, z którymi dzisiaj mamy do czynienia – mówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

- Konieczność zapłacenia wyroku nie wpłynie na realizację budżetu, będziemy musieli jednak zwiększyć dyscyplinę wydawania środków publicznych – podkreśla Janina Bronikowska-Radosz, skarbnik miasta.

Jak przypomina dąbrowski magistrat, rozliczenia i roszczenia związane z realizacją kontraktu na budowę i eksploatację gmachu UM odbywały się pomiędzy czterema podmiotami: gminą Dąbrowa Górnicza, Przedsiębiorstwem Miejskim MZUM.PL (właścicielem terenu, na którym stoi UM), firmą Mitex (dzisiaj Eiffage Budownictwo) oraz Centrum Administracji. Wszystkie te podmioty posiadały różne roszczenia wobec siebie, oparte na różnych podstawach prawnych. Bezspornym w tamtym czasie było jedynie to, że budynek został wybudowany i zaczął funkcjonować.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.