PARTNER PORTALU
  • BGK

Dalsze prace ws. metropolii w woj. śląskim na następnym posiedzeniu Sejmu

  • PAP/JS    23 lutego 2017 - 19:07
Dalsze prace ws. metropolii w woj. śląskim na następnym posiedzeniu Sejmu
Przygotowany przez MSWiA projekt dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r (fot. Sejm/twitter)

• Najprawdopodobniej w czasie następnego posiedzenia Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.
• Choć komisje przyjęły sprawozdanie ze swoich prac we wtorek (21 lutego), projekt nie został ujęty w porządku trwającego posiedzenia.
Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych samorządy konurbacji katowickiej postulują od lat. Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego Sejm rozpoczął 10 lutego br., kierując go do komisji.

We wtorek połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnego szczegółowo rozpatrzyły projekt (wprowadzając do niego m.in. poprawkę umożliwiającą utworzenie metropolii w woj. śląskim od 1 lipca br.). Zgodnie z intencją członków komisji miałoby to dać marszałkowi Sejmu podstawę do wyrażenia zgody na przeprowadzenie drugiego czytania projektu jeszcze na posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę.

Jak jednak poinformował w czwartek poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS), na posiedzeniu Konwentu Seniorów, taka decyzja nie zapadła.

"Jak rozumiem, pan marszałek (Sejmu) w trybie regulaminowym, po terminie siedmiu dni od przedłożenia sprawozdania, skieruje projekt do dalszych prac. Czekamy na decyzję marszałka. Jest gotowe sprawozdanie i w mojej ocenie naturalną konsekwencją przyjęcia tego sprawozdania przez połączone komisje będzie procedowanie projektu na następnym posiedzeniu Sejmu" - powiedział Polaczek.

"Sejm ma tutaj pełne możliwości przeprocedowania tego (projektu) i przegłosowania na następnym posiedzeniu" - ocenił poseł sprawozdawca.

Przygotowany przez MSWiA projekt dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać w woj. śląskim 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują wolę, aby metropolia w regionie powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Procedura przewidziana w obecnym projekcie zakłada, że związek tworzy rozporządzeniem Rada Ministrów, co - jak zakładano pierwotnie - powinno nastąpić do 31 marca. Wobec sygnałów, m.in. ze strony opozycji i części samorządów, że miasta nie zdążą już w tym roku przeprowadzić w takim terminie wymaganych formalności, we wtorek Polaczek - przy aprobacie MSWiA i samorządów - zgłosił poprawkę zmieniającą termin wydania rozporządzenia na 30 czerwca.

W czwartek Polaczek przypomniał, że także wobec głosów samorządów projektowany termin zwołania pierwszego posiedzenia zgromadzenia tworzonego związku został przez komisje wydłużony - z miesiąca (od utworzenia związku) do dwóch miesięcy. Z kolei termin trzech miesięcy na wyrażenie opinii m.in. przez samorządy zainteresowane utworzeniem związku - po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami - został skrócony do dwóch miesięcy (jednocześnie jeśli w tym czasie opinia nie zostanie wyrażona, wymóg jej zasięgnięcia uznany będzie za spełniony).

We wtorek opozycja zgłosiła też szereg innych poprawek, dotyczących m.in. uniwersalnego zastosowania przepisów o związkach metropolitalnych (umożliwiłoby to tworzenie podobnych związków także w siedmiu innych ośrodkach), obniżenia kryterium co najmniej 2 mln mieszkańców przyszłego związku czy wyboru pełnomocnika ds. tworzenia związku przez zainteresowane samorządy (projekt ustanawia nim prezydenta Katowic).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.