Darmowa pomoc prawna tak, ale nie kosztem samorządów

W uzasadnieniu do projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej nie przedstawiono finansowych skutków jej wprowadzania dla samorządów, a wbrew opinii ministerstwa skutki takie będą – twierdzą samorządowcy.
Darmowa pomoc prawna tak, ale nie kosztem samorządów
Bezpłatna pomoc prawna to społecznie potrzebe rozwiązanie twierdzą samorządy

Samorządowcy ze Związku Gmin Wiejskich RP z zadowoleniem przyjęli rozpoczęcie prac legislacyjnych w zakresie pomocy prawnej.

Jak piszą nie budzi wątpliwości potrzeba ustawowego uregulowania zasad udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej finansowej ze środków publicznych osobom fizycznym o niskim statusie materialnym oraz powszechnie dostępnej informacji prawnej.

Członkowie ZGW mają jednak swoje krytyczne uwagi, które zawarli w opinii przesłanej do Kancelarii Sejmu RP.

Potrzebne jasne kryteria

Samorządowcy zauważają, że projekt nie precyzuje kryteriów udzielania bezpłatnej pomocy, co może powodować sporo problemów.

Zdaniem członków ZGW także zawężenie osób uprawnionych do bezpłatnej porady do grona korzystającego z pomocy społecznej odzwierciedli rzeczywiste potrzeby mieszkańców.

Samorządowcy dodają także, że w uzasadnieniu do ustawy nie przedstawiono skutków finansowych jej wprowadzania po stronie samorządów, a wbrew opinii ministerstwa skutki takie będą.

Treść opinii ZGW RP zobacz z Multimediach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Biedne " Samorządy ". Ka-siur- ki nie ma-ją. A ich urzędnicy Ile zarabiają ?!?!?!

Eterno Vagabundo, 2015-05-21 23:13:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU