Darmowi przewodnicy oprowadzają po Krakowie

  • PAP/Dziennik Polski
  • 24-02-2014
  • drukuj
- Po zniesieniu obowiązku posiadania licencji przewodnika oprowadzać turystów może każdy. Wystarczy być pasjonatem i dużo wiedzieć o Krakowie.
Darmowi przewodnicy oprowadzają po Krakowie

Żaden egzamin ani zezwolenie, świadectwo, zaświadczenia nie są już potrzebne, by oprowadzać wycieczki. To wynik deregulacji, czyli uwolnienia zawodów, które obowiązuje od dwóch miesięcy  - informuje "Dziennik Polski".

W efekcie coraz więcej turystów korzysta z wycieczek pod hasłem "Free walking tour" (darmowe zwiedzanie). Każdego dnia o stałej porze kilkanaście osób z tabliczką opatrzoną napisem "Free walking tour" pojawia się w kilku punktach krakowskiego Starego Miasta. Informują turystów, że dwugodzinny spacer po mieście z usługą przewodnicką w języku angielskim jest bezpłatny. Jeśli jednak wycieczka będzie udana, liczą na napiwek.

"Dla nas tego rodzaju praktyki są nieetyczne, degradują zawód przewodnika turystycznego i sprowadzają go do roli żebraka" - uważa Barbara Bukowska, prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie. Jej wątpliwości budzi również przygotowanie merytoryczne osób, które teraz bez jakichkolwiek ograniczeń oprowadzają turystów po Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU