PARTNER PORTALU
  • BGK

Debata budżetowa w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl    26 listopada 2012 - 09:59
Debata budżetowa w Swarzędzu

Samorządowcy ze Swarzędza zasiedli do pracy nad projektem budżetu na 2013 rok. Specjaliści od finansów przedstawili radnym przygotowany wcześniej zarys wydatków.
Negocjacje budżetowe potrwają najpewniej do końca roku. Ostateczny projekt budżetu oraz szczegółowy wykaz inwestycji zostanie zaprezentowany po jego zatwierdzeniu.

Jeśli projekt budżetu na 2013 rok zostanie zatwierdzony, tegoroczny poziom wydatków wyniesie 141,2 mln złotych, przy przychodach w wysokości 138 mln złotych, co pozostawia stosunkowo niewielki, dwumilionowy deficyt - tak informuje skarbnik miasta Maciej Narłowski.

Obecnie dług w kasie miejskiej wynosi ok. 55 mln złotych i jego spłata również jest wliczona w plan budżetu. Gmina planuje w okresie kolejnych dwudziestu lat więcej przychodów niż wydatków i uzyskanie tym samym nadwyżki budżetowej.

Dla mieszkańców Swarzędza najważniejszym aspektem projektu budżetu są planowane inwestycje oraz zakończenie tych trwających, w tym największej inwestycji na terenie naszej gminy, czyli połączenia ul. Rabowickiej z drogą krajową nr 92. Przetarg związany z drugim etapem budowy ogłoszony zostanie w okresie zimowym. Pocieszający jest fakt, iż jest to inwestycja w części dofinansowywana ze środków zewnętrznych, więc dominująca pozycja w dotychczasowych budżetach ustąpi miejsca innym, równie istotnym propozycjom i projektom miasta.

W 2013 roku zaplanowano montaż oczyszczalni ścieków przy domach w okolicach, w których zainstalowanie kanalizacji nie byłoby opłacalne lub możliwe do wykonania. W ramach projektu „Puszcza Zielonka" kanalizacja dotrze m.in. do Sarbinowa, Zalasewa, Garbów i Paczkowa.

Założenia budżetowe przewidują także remonty i budowy powierzchni chodnikowych, odnowienie fasad przynajmniej dwóch kamienic na starówce w Swarzędzu, montaż oświetlenia w takich miejscowościach jak: Sokolniki, Wierzonka, Garby, Paczkowo, Jasin oraz Łowęcin. Zaplanowano również dalszy remont ratusza.

Trwają intensywne prace nad domknięciem budżetu, które do końca grudnia muszą się zakończyć głosowaniem radnych. Do tego czasu debaty będą miały miejsce w komisjach gminnych oraz na posiedzeniach Rady Miasta. Ostateczny projekt budżetu oraz szczegółowy wykaz inwestycji zostanie zaprezentowany po jego zatwierdzeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.