PARTNER PORTALU
  • BGK

Debatują o budżecie w Radomiu

  • RadomNews.pl    17 października 2013 - 10:11
Debatują o budżecie w Radomiu

W Radomiu trwa ogólnopolska konferencja o budżecie obywatelskim pod hasłem "Konsultacje czy współdecydowanie?" Do miasta przyjechało ok. 60 przedstawicieli samorządowych z całej Polski by porozmawiać o sposobach wprowadzenia i realizacji BO w swoich miastach.
- Po ponad 20 latach wstępnej nauki w samorządzie polskim czas na postawienie drugiego kroku - mówi Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia i gospodarz konferencji.

Samorządowcy spotkali się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, by debatować na temat możliwości, jakie daje budżet obywatelski, różnych sposobów jego realizacji, jak mobilizować społeczeństwo do głosowania, jak wyjść naprzeciw ich potrzebom. Niektóre miasta już wprowadziły BO, a niektóre jeszcze nie, dlatego ich przedstawiciele przyjechali do Radomia, by uczyć się na bazie doświadczeń innych.

- We Wrocławiu prowadziliśmy pilotażowy program budżetu obywatelskiego. W ciągu kilku miesięcy zrobiliśmy kampanię informacyjną, promocyjną. Wrocławianie zgłosili 240 projektów, z czego do głosowania przeszło ok. 140. Osiem z nich zostało wybranych do realizacji w 2014 r. To m.in. place zabaw, place rekreacyjne, remont jedynego tramwaju zabytkowego Wrocławia. 52 tys. ludzi wzięło udział w głosowaniu. Uważamy, że to bardzo dużo, jak na pilotaż BO. W tym roku przeznaczyliśmy 3 mln zł na realizację projektów z pilotażu BO, ale docelowo w przyszłym roku na budżet obywatelski chcemy wydać 20 mln zł - informuje Bartłomiej Świerczewski z Urzędu Miasta Wrocławia.

Swoimi trzyletnimi doświadczeniami z budżetem obywatelskim dzielił się Piotr Kurdziel, radny miasta Sopotu.

- Korzystamy z wiedzy, doświadczeń i pomysłów mieszkańców. W każdym roku budżet obywatelski ewoluuje. 9 listopada rozpoczynamy prace nad czwartym już z kolei BO w Sopocie. Najtrudniej jest wyciągnąć ludzi parę razy, rozmawiać z nimi przy okrągłym stole, wymieniać się pomysłami, czasami się kłócić, budować ten cały projekt. To trzeba robić stopniowo. Jeżeli wiemy, że jest opór materii, że serial telewizyjny jest ciekawszy niż dyskusja z sąsiadem o ważności placu zabaw czy chodnika, to róbmy to stopniowo. A skoro inne miasta wchodzą w realizację BO to znaczy, że jest on chwytliwy, że warto. To naturalne, że ludzie będą chcieli decydować, na co chcą wydać swoje pieniądze. W Sopocie zrobiliśmy chodniki, place zabaw. To w sumie nasz psi obowiązek. Cieszą projekty miękkie typu zajęcia w domach kultury, festyny, zmiana trasy autobusu, system podziemnej segregacji odpadów. Sopocianie głosowali w punktach wyborczych i w internecie. Głosowanie internetowe to przyszłość budżetów obywatelskich - komentuje Kurdziel.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak mówił celowości konferencji i o sposobach realizacji budżetu obywatelskiego, które sprawdziły się w naszym mieście.

- Ogólnopolska konferencja na temat budżetu obywatelskiego służy przede wszystkim zainicjowaniu procesu, jakim jest współdecydowanie. Po 20 latach doświadczeń w polskim samorządzie skłania nas do tego, byśmy postawili kolejny poważny krok w zarządzaniu swoimi miejscowościami jako mieszkańcy, ale również jako współdecydujący. Z tej drogi nie ma odwrotu. Jestem gorącym zwolennikiem sprawowania takiej władzy. Ona może wiele nauczyć, m.in. komunikowania się z ludźmi. BO będzie decydował o kształcie polskiego samorządu w przyszłości. Radom wypracował inną drogę realizacji BO. Najbardziej poszliśmy do przodu. Novum jest zaangażowanie młodych ludzi 16- i 17-latków, mieliśmy też inną formę zgłaszania swoich pomysłów, mobilne urny, które być może będą wykorzystywane w innych miastach. Przez kolejne lata będziemy się uczyć budżetu obywatelskiego. Chcę, byśmy rozmawiali na temat realnego rozwoju naszego miasta. Potrzeba nam wzajemnej edukacji i zaangażowania. Samorząd to wspólnota.

Z radomskiego budżetu obywatelskiego Radom w 2014 r.zrealizuje 11 projektów za łączną kwotę 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.