PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzje idą pod prąd idei samorządności?

  • AT    13 grudnia 2012 - 16:29
Decyzje idą pod prąd idei samorządności?

- Trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić nasz kraj bez samorządów lokalnych. Władze jak i same samorządy stały się ważnym uczestnikiem przemian, a trójstopniowa struktura samorządowa przyczyniła się w sposób istotny do uporządkowania państw - mówił Marek Tramś, Prezes Związku Powiatów Polskich.
- Wyzwolono olbrzymi potencjał tkwiący w społecznościach lokalnych. To samorządy odnotowały na swym koncie rozliczne inwestycje, które wyraźnie wpłynęły na zmianę oblicza naszych „małych ojczyzn". Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy, ostatni okres dwudziestolecia stał się epoką intensywnego rozwoju lokalnego – mówił Tramś podczas konferencji inaugurującej Samorządowe forum wymiany dobrych praktyk w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy".

Prezes ZPP Marek Tramś sygnalizował jednocześnie, iż droga do obecnej sytuacji nie była prosta. Obiecywano nam, że decentralizacja ma charakter nieodwracalny, że samorządy będą dysponować odpowiednią ilością środków finansowych na realizację zadań.

- Niestety nie możemy dzisiaj potwierdzić, że składane obietnice zostały zrealizowane, co więcej, śmiało można powiedzieć, że część z nich jest niezrealizowana i podważana przez rząd. Coraz częściej mamy do czynienia z decyzjami idącymi pod prąd idei samorządności - mówił Tramś

Podkreślał również ogromne znaczenie wiedzy i ciągłego doskonalenia dla samorządów.

- Dlatego też, Związek Powiatów Polskich wraz z Uczelnią Vistula mają przyjemność spotkać się z Państwem na dzisiejszej konferencji. Pragniemy w tej bardzo złożonej rzeczywistości polityczno-finansowej pokazać jak osiągnąć sukces oparty na wiedzy. Wszyscy mamy świadomość faktu, że w obecnej sytuacji rozwój, doświadczenie i informacja stały się najcenniejszym kapitałem determinującym sukces - poinformował prezes ZPP.

W sesji inauguracyjnej, po otwarciu konferencji przez Marka Tramsia, prezesa ZPP, głos zabierały zaproszone osoby wśród których byli tacy goście jak prof. Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i dr Jerzy Kwieciński prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.