PARTNER PORTALU
  • BGK

Deficyt budżetowy znacznie mniejszy od prognozowanego. Polska ograniczy emisję obligacji

  • PAP/JS    22 czerwca 2017 - 17:09
Deficyt budżetowy znacznie mniejszy od prognozowanego. Polska ograniczy emisję obligacji
Wiceminister finansów Piotr Nowak (fot. Ministerstwo Finansów)

Polska ograniczy emisję obligacji w III kwartale, gdyż dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego polski deficyt budżetowy w tym roku jest obecnie znacznie mniejszy od prognozowanego - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak w rozmowie z "Financial Times".
• "FT" pisze, że dobra kondycja polskich finansów publicznych - mimo znaczącego zwiększenia przez rząd PiS wydatków socjalnych i związanych z tym obaw inwestorów - to skutek walki z unikaniem płacenia podatków.

• Powołując się na szacunki polskiego ministerstwa finansów, "FT" informuje, że Polska rocznie traciła ok. 40 mld zł przez oszustwa takie jak tzw. karuzele podatkowe oraz dalsze 20-30 mld przez uchylanie się przedsiębiorstw od opodatkowania.

Rządowe prognozy na ten rok przewidywały deficyt budżetowy w wysokości 59 mld zł, tymczasem w pierwszych czterech miesiącach roku deficyt wyniósł zaledwie 900 mln zł wobec przewidywanych w tym czasie 10 mld zł, a to sugeruje, że rząd będzie musiał zebrać na rynkach o wiele mniej pieniędzy na pokrycie różnicy między dochodami a wydatkami państwa, niż wcześniej zakładano - tłumaczył Nowak.

Omówienie rozmowy brytyjski dziennik opublikował na swej stronie internetowej.

"FT" pisze, że dobra kondycja polskich finansów publicznych - mimo znaczącego zwiększenia przez rząd PiS wydatków socjalnych i związanych z tym obaw inwestorów - to skutek walki z unikaniem płacenia podatków, która przyniosła zaskakująco dobre rezultaty, a także poprawy wzrostu gospodarczego.

"Jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji za sprawą ogromnej poduszki finansowej, dzięki której możemy ograniczyć naszą ofertę emisyjną. Ściągalność podatków jest o wiele lepsza, niż się spodziewaliśmy" - powiedział Nowak.

Powołując się na szacunki polskiego ministerstwa finansów, "FT" informuje, że Polska rocznie traciła ok. 40 mld zł przez oszustwa takie jak tzw. karuzele podatkowe oraz dalsze 20-30 mld przez uchylanie się przedsiębiorstw od opodatkowania. Według Nowaka sytuację znacząco poprawiło wprowadzenie nowych systemów informatycznych oraz zmiany w przepisach i systemie administracji podatkowej.

W związku z dobrą sytuacją polski rząd ogłosił, że ograniczy swoje plany emisyjne na trzeci kwartał br. do 10 mld zł i odwoła dwie aukcje nowego długu. Decyzje nie zapadły jeszcze w sprawie czwartego kwartału. "To będzie zależało od wykonania budżetu państwa w najbliższych miesiącach" - powiedział Nowak.

Czytaj więcej tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2017-06-23 16:33:42

    Ciekawe jak ci "zawsze mówiący prawdę" dziennikarze TVN-u i GW skomentują taki news. I czy w ogóle. Najpewniej poproszą o komentarz Balcerowicza lub eksperta ekonomicznego PO, pochodzącego z jego "stajni". Ciekawe, ciekawe jak i co ci geniusze na to. Zabrakło im tematu najcięższe...go kalibru, jakim był Misiewicz i Macierewicz, więc zapewne zbędą to milczeniem. A podobno wszystko miało popaść w ruinę, gdy tylko PiS przejmie władzę. A tu jakoś nic złego się nie dzieje. Nie licząc odkrywania kolejnych oszustw, co strasznie bulwersuje Budko i Petrupodobnych. No, ale to taki drobiazg dla tych zawsze rzetelnych dziennikarzy i komentatorów. Wszystkiego najlepszego.  rozwiń