PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja dotknęła 9 kolejnych ulic w Małopolsce

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 13:13
Dekomunizacja dotknęła 9 kolejnych ulic w Małopolsce
Zmiany nazw ulic dotycza także Krakowa. (fot. Shutterstock.com)

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał 13 grudnia zarządzenia zastępcze w sprawie zmian nazw dziewięciu ulic w województwie, w tym w Krakowie.
Decyzje zostały podjęte na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. W Małopolsce zmian wymagały nazwy 94 ulic. Gminy do tej pory dokonały zmian ulic w 69 przypadkach.

Spośród pozostałych 25 nazw wojewoda małopolski w 9 przypadkach zmienił nazwy wydając zarządzenia zastępcze.

W odniesieniu do pozostałych 16 ulic wojewoda oczekuje na opinie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Na mocy środowych zarządzeń zastępczych w Krakowie zmienione zostały nazwy trzech ulic. Ul. Józefa Marcika będzie teraz nosiła imię Stefana Korbońskiego; ul. Kiejstuta Żemaitisa została przemianowana na ul. gen. Mieczysława Smorawińskiego, a ul. Wincentego Danka na Józefa Grzesiaka "Czarnego".

W Bochni zmienione zostały nazwy dwóch ulic: Andrzeja Benesza - na kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy" i Franciszka Kaima na ul. Stefana Korbońskiego.

Czytaj także: Nowe nazwy ulic w woj. śląskim. Data nie jest przypadkowa

W Miechowie-Charsznicy dawna ul. Bolesława Skowrona będzie miała za patrona Tadeusza Kościuszkę. W Muszynie nazwę ul. 21 Stycznia zmieniono na ul. Romana Dmowskiego; w Szaflarach ul. 27 Stycznia przemianowano na ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego; a w Wadowicach zamiast ul. Bruno Olbrychta będzie ul. dr. Gustawa Studnickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.