PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja ulic na Mazowszu dobiegła końca

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 11:59
Dekomunizacja ulic na Mazowszu dobiegła końca
Panorama Warszawy (fot. Shutterstock.com)

W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym 3 w Warszawie - podał 13 grudnia wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. To ostatni etap dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza - oznajmił wojewoda.
W Warszawie ul. Krystyny Matysiakówny zmieni nazwę na Władysława Stasiaka, ul. Józefa Chmiela zostanie przemianowana na płk. Wacława Lipińskiego, a ul. Józefa Szymańskiego na ul. Wojciecha Ziembińskiego.

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice: 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, gen. Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia zmienią patrona - będzie nim Rotmistrz Witold Pilecki. Wśród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzają się też nazwy: św. Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Herbert.

"Te zarządzenia są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliśmy nazwy nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski" - oznajmił Sipiera 13 grudnia.

W listopadzie wojewoda mazowiecki, w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał już zarządzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie.

Czytaj także: Nowe nazwy ulic w woj. śląskim. Data nie jest przypadkowa

Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej.

W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, zgodnie z ustawą czyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • zwyczajny, 2017-12-13 22:32:34

    DEBILIZACJI CIĄG DALSZY, ALE NIE OSTATNI..
  • kura, 2017-12-13 18:45:44

    to są jaja większe od kury