PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja ulic także na Pomorzu. Są decyzje wojewody

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 13:25
Dekomunizacja ulic także na Pomorzu. Są decyzje wojewody
ZMiany nazw dotyczą głównie ulic w Gdańsku. (fot. Fotolia)

Nazwy ośmiu ulic: siedmiu w Gdańsku i jednej w Chojnicach zmienił wojewoda pomorski, wydając zarządzenia zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Zmienione zostały m.in. nazwy ulic Leona Kruczkowskiego, Dąbrowszczaków i Mariana Buczka w Gdańsku.
O wydaniu zarządzeń zastępczych wojewoda Dariusz Drelich poinformował 13 grudnia na konferencji prasowej.

Jak powiedział, tego dnia wydał siedem zarządzeń dotyczących nazw ulic w Gdańsku. Chodzi o ulice: Stanisława Sołdka (zmieniona na Kazimierza Szołocha), Wincentego Pstrowskiego (na Henryka Lenarciaka), Dąbrowszczaków (zmieniona na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), Leona Kruczkowskiego (Ignacego Matuszewskiego), Franciszka Zubrzyckiego (Feliksa Selmanowicza "Zagończyka"), Mariana Buczka (Jana Styp-Rekowskiego) oraz Józefa Wassowskiego (na Anny Walentynowicz).

Jak dodał, w ubiegłym tygodniu wydane zostało też zarządzenie dotyczące jednej ulicy w Chojnicach. Ulicę Rolbieckiego zmieniono tu na Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Czytaj także: Wojewoda mazowiecki wprowadził ostatnie zmiany nazw ulic

Drelich wyjaśnił, że w sumie - z punktu widzenia tzw. ustawy dekomunizacyjnej - wątpliwości budzą także nazwy 14 innych ulic czy placów zlokalizowanych w różnych miejscowościach na terenie Pomorza. W tych przypadkach - jak zaznaczył wojewoda - czeka on nadal na opinie IPN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.