PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja ulic w Kołobrzegu. Wojewoda zachował siedem nazw

  • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 13:14
Dekomunizacja ulic w Kołobrzegu. Wojewoda zachował siedem nazw
Centrum Kołobrzega (fot. Shutterstock)

Wojewoda zachodniopomorski zakończył postępowanie nadzorcze wobec nazw siedmiu ulic i placów w Kołobrzegu - poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski zdecydował 20 listopada, że nazwy siedmiu ulic i parków w Kołobrzegu nie zostaną zmienione w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Dotyczy to: ul. 4. Dywizji Wojska Polskiego, ul. 6. Dywizji Piechoty, al. I Armii Wojska Polskiego, parku im. 3. Dywizji Piechoty, bulwaru Marynarzy Okrętów Pogranicza, pl. 18 Marca oraz parku 18 Marca.

"Obecnie, po zakończeniu postępowania konsultacyjnego, nie ma żadnych wątpliwości, że nazwy ulic w Kołobrzegu, poza ulicą Teodora Rafińskiego, nie stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem i w żaden sposób nie nawiązują do propagowania ustroju totalitarnego" - oznajmił wojewoda Kozłowski.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki czeka teraz na opinię Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie ul. Teodora Rafińskiego w Kołobrzegu.

Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski poinformował 9 listopada br., że wysłał on informację do 38 gmin o wszczęciu postępowań nadzorczych mających na celu wydanie zarządzeń zastępczych w sprawie nazw ulic. Postępowanie nadzorcze dotyczyło także ośmiu nazw z terenu gminy miejskiej Kołobrzeg.

2 września br. - zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną - minął termin, do którego samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. IPN wskazał, że ustawie podlegają 943 nazwy ulic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Do redakcji, 2017-11-21 14:45:48

    Podpis pod zdjęciem powinien brzmieć "Centrum Kołobrzegu", a nie "Centrum Kołobrzega"