PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja w miastach: W Ostrołęce zmieniono nazwy 13 ulic

  • aw/PAP    4 sierpnia 2017 - 13:27
Dekomunizacja w miastach: W Ostrołęce zmieniono nazwy 13 ulic
Na mieszkańcach spoczywać ma wymiana tabliczek na prywatnych posesjach. Poniosą też koszty związane z wyminą pieczątek, wizytówek, szyldów itp. (fot.pixabay)

Zakończyła się wymiana tablic informacyjnych z nazwami 13 ulic, którym - zgodnie z ustawą o zakazie propagowaniu komunizmu - zmieniono patronów. Ulica Braterstwa Broni to teraz ul. księcia Mieszka I, ulicę Zygmunta Berlinga zmieniono na ul. ks. Franciszka Blachnickiego.
"Pracownicy Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej zakończyli w piątek instalację tabliczek z nowymi nazwami" - poinformował zastępca dyrektora MZOS-TiIT Radosław Stachacz.

Czytaj też: Żółwie tempo dekomunizacji. Wojewodowie wezmą sprawy w swoje ręce?

Mieszkańcy ulicy Aleksandra Gorbatowa będą teraz mieszkać na ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", ul. Jana Krasickiego na ks. bp. Ignacego Krasickiego, ul. Bojowników na ks. bp. Edwarda Samsela, ul. Zygmunta Berlinga na ks. Franciszka Blachnickiego, ul. Braterstwa Broni na ul. księcia Mieszka I i ul. 1. Armii Wojska Polskiego na aleja Wojska Polskiego.

Ulica Mariana Buczka teraz nazywa się ul. kpt. Józefa Kozłowskiego "Lasa", ul. Wiery Bielik i Tatiany Makarowej zmieniono na na ul. Dywizjonu 303, ul. Wincentego Pstrowskiego na ul. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Hanki Sawickiej na ul. dr. Jerzego Olszewskiego, ul. Batalionu Czwartaków na ul. Czwartaków ul. 6 Września na ul. Wrześniowa, ul. Jana Kędzierskiego na ul. Majowa.

Mieszkańcy ulic, których nazwy zmieniono, powinni zgłosić zmianę adresu w Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, u dostawców energii elektrycznej i gazu oraz w bankach. Nie ma konieczności wymiany dowodów osobistych, paszportów, dowodów rejestracyjnych oraz praw jazdy.

Na mieszkańcach spoczywać ma wymiana tabliczek na prywatnych posesjach. Poniosą też koszty związane z wyminą pieczątek, wizytówek, szyldów itp.

Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski wystosował pisemne powiadomienia o zmianie nazw ulic do instytucji, takich jak Straż miejska i Urząd Statystyczny- poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, 17 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. Ustawa daje też ogólną definicję propagowania komunizmu i wskazuje rozwiązania, dzięki którym zakazane zostało nadawanie przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Nie wszystkie miasta decydują się na zmianę nazwy ulic i usuwanie pomników. Sopot zastosował "obejście" przy ul. 23 marca. Z kolei władze Katowic zamierzają bronić upamiętnienia w przestrzeni publicznej postaci gen. Jerzego Ziętka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.