PARTNER PORTALU
 • BGK

Dera: po podniesieniu kwoty wolnej możliwa rekompensata dla samorządów

 • PAP/em    6 stycznia 2016 - 11:22
Dera: po podniesieniu kwoty wolnej możliwa rekompensata dla samorządów
Minister Andrzej Dera (fot. facebook.com/andrzej.dera.75)

Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie rozważyć rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada m.in. za sprawy samorządu.
Prezydencki projekt przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 tys. zł do 8 tys. zł.

"Byłoby dziwne, gdyby zwiększenie kwoty wolnej od podatku na tym w sumie niewielkim poziomie spowodowało bankructwo poszczególnych samorządów. Tym niemniej wystąpiłem do ministra finansów o kompleksowe przeanalizowanie tej ustawowej zmiany, jeśli ona nastąpi, jaki ona będzie miała wpływ na finanse samorządów" - powiedział Dera.

"To wymaga analizy. W sytuacji, gdyby rzeczywiście dochody budżetu zostały w jakiejś mierze uszczuplone, to trzeba będzie rozważyć wtedy zmianę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, żeby to zrekompensować" - zapowiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że dochody samorządów trzeba rozpatrywać w sposób kompleksowy. "Z jednej strony może nastąpić uszczuplenie wpływów z podatku PIT, ale z drugiej strony ponieważ ludzie będą mieli więcej pieniędzy, będą wpływy zwiększające w innych działach" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "zamrożenie" kwoty wolnej od podatku jest niekonstytucyjne.

TK orzekł w październiku 2015 r., że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odbyło się na początku grudnia w Sejmie. Według Kancelarii Prezydenta, podstawowym celem projektu jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. Uzasadniała, że w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r.

Posłowie PO, w tym m.in. b. szef MAC Andrzej Halicki, uważają, że projekt będzie skutkować znacznym spadkiem dochodów samorządów, a dla niektórych może oznaczać bankructwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • henryk, 2016-01-07 08:35:38

  i ta rekompensata będzie oczywiście z emisji OBLIGACJI SKARBOWYCH. BRAWO
 • samorządowiec od 1990 r, 2016-01-06 18:30:02

  Do ŚWIĘTA KROWA: To się Pan Dera wysilił
 • ŚWIĘTA KROWA, 2016-01-06 13:22:05

  Rolnicy, tez powinni płacić podatek dochodowy PIT, a będą pieniądze ,także dla samorządów.