PARTNER PORTALU
  • BGK

Deweloperzy zapłacą 3 proc. za użytkowanie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 stycznia 2011 - 06:59

Agencja Nieruchomości Rolnych miała prawo pobierać 3 proc. za użytkowanie wieczyste działek przeznaczonych na cele mieszkaniowe.
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył pytanie prawne, które skierował do niego Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodziło o art. 17b ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa w brzmieniu obowiązującym w latach 2004-2005. Pozwalał on Agencji pobierać opłatę za użytkowanie wieczyste nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe w wysokości 3 proc. wartości nieruchomości. Potem przepis się zmienił i stawka wynosiła już 1 proc. – pisze „Rzeczpospolita”.

Do sądów trafiło jednak wiele spraw kwestionujących te stawki. W rezultacie w Warszawie z tego powodu zawieszono 300 spraw, i to dotyczących działek w jednej z droższych dzielnic – Wilanowie. Sporo też tego typu spraw znajduje się w sądzie w Bydgoszczy. W grę wchodzą grube miliony złotych.

Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się niezgodności tego przepisu z ustawą zasadniczą. Jego zdaniem zawarty w nim wyjątek od ogólnej zasady równości oraz od zasady ochrony własności i praw majątkowych znajduje uzasadnienie w celach i zasadach ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – podaje „Rezczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.