Dla obcych szkolny obiadek z VAT

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 26-08-2011
  • drukuj
Tylko posiłki wydawane uczniom i nauczycielom nie są obciążone podatkiem. Jeśli korzystają z nich inni pracownicy szkoły, musi ona naliczyć daninę.
Dla obcych szkolny obiadek z VAT

Takie stanowisko przyjmuje fiskus. Jednym z przykładów jest interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 sierpnia (nr ILPP4/443-358/11-4/BA) – podaje „Rzeczpospolita”.

Zwolnione z podatku są wyłącznie posiłki wydawane przez szkołę jej uczniom i nauczycielom. Do sprzedaży na rzecz innych pracowników, np. administracyjnych, należy zastosować podatek.

Czytaj też: VAT-em w szkolne obiady

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wynika, że świadczenie usług oraz dostawa towarów mogą być uznane za „ściśle związane z działalnością edukacyjną wtedy, gdy mają one charakter pomocniczy w stosunku do działalności edukacyjnej stanowiącej świadczenie główne” – czytamy w uzasadnieniu interpretacji z Poznania. „(...) – zapewniane przez stołówki szkolne zarówno uczniom, jak i nauczycielom uznać należy za usługi ściśle związane z usługami edukacyjnymi. Pozostały personel szkoły (tj. dział administracji czy obsługi technicznej: sprzątaczki, woźni itp.) ma natomiast zapewnić prawidłowe wykonanie tych zadań, a zatem wydawanie posiłków pozostałym pracownikom szkoły nie może korzystać ze zwolnienia od podatku” – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Obiady szkolne jednak bez VAT-u

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU