PARTNER PORTALU
 • BGK

Dlaczego taksówki nie będą jednego koloru?

 • GK    4 kwietnia 2012 - 06:55
Dlaczego taksówki nie będą jednego koloru?

Pomysł, aby taksówki miały jednakowy kolor jest słuszny, ale kosztowny. Jego wprowadzenie mogłoby m.in. spowodować wzrost ceny za przejazd – twierdzi Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Poseł Michał Jaros zwrócił się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z postulatem dotyczącym unifikacji koloru taksówek w obrębie gmin miejskich.

– Uważam, że zasadne byłoby wprowadzenie odpowiednich regulacji obligujących korporacje przewoźników do zmiany koloru taksówek jeżdżących w obrębie miast. Przemawiają za tym względy praktyczne – taksówki będą lepiej widoczne dla mieszkańców i turystów – oraz estetyczne – argumentuje poseł.

Według niego jednolity kolor taksówek mógłby stać się symbolem danego miasta. Proponowana zmiana wymagałaby uzupełnienia art. 15 ust. 7 ustawy Prawo przewozowe o obowiązek dostosowania koloru taksówki do koloru określonego przez radę gminy. W związku z tym poseł zapytał ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, czy jest to możliwe.

Odpowiadając na interpelację Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przypomniał, że kwestie związane z oznakowaniem i warunkami technicznymi dla taksówek uregulowane są w art. 24 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Przepis ten przewiduje, że dopuszcza się stosowanie dodatkowych oznaczeń zawierających nazwę miejscowości, herb miejscowości, numer boczny oraz inne oznaczenia identyfikujące miejscową taksówkę, pod warunkiem że są one zgodne z ustaleniami obowiązującymi na obszarze danej gminy lub związku komunalnego. Jednak przepisy tego rozporządzenia nie odnoszą się do koloru, na jaki powinny być pomalowane taksówki, i tym samym nie stwarzają możliwości podejmowania decyzji w tym zakresie.

Według wiceministra, sama idea ujednolicenia koloni taksówek podobnie do funkcjonujących w niektórych państwach standardów wydaje się być słuszna. – Jednakże ze względu na sytuację ekonomiczną oraz koszty związane z wdrożeniem tego przedsięwzięcia, które nie tylko obciążałyby taksówkarzy, lecz mogłyby się także przełożyć na wzrost cen za usługę przewozu taksówką, nie widzę w chwili obecnej możliwości wprowadzenia postulowanej przez pana posła Michała Jarosa zmiany art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe – oświadczył wiceminister. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Takszi, 2012-04-10 00:37:11

  Tak, jasne a te wszystkie przywożone z niemiec "majonezy" i "banany" to wynik mody na kolor do niczego nie podobny???
 • jednakowy, 2012-04-06 16:27:57

  Pomysł, aby wszystkich ludzi ubrać w jednakowe ubrania jest słuszny i tani. Wyobraźmy sobie przetarg na 38 mln jednakowych w kolorze mundurków. I jaką prowizję można zgarnąć ...
 • jarto, 2012-04-04 14:19:12

  Dzisiaj nikt nie maluje taksówe tylko są oklejane odpowiednim kolorem a po słóżbie odkleja się folię i samochód idzie w koloże naturalnym do ludzxi.Tak robią niemcy.