PARTNER PORTALU
  • BGK

Dług samorządów ostro w górę. Do 45 mld

  • RAF    1 października 2010 - 14:24
Dług samorządów ostro w górę. Do 45 mld

Zadłużenie kredytowe samorządów w 2011 roku wyniesie prawie 45 mld złotych. Zobowiązania szpitali wzrosną do ponad 10 mld złotych. Aby szpitale mogły normalnie funkcjonować będą potrzebować nowych form finansowania - wynika z raportu firmy Electus.
40,8 mld zł – tyle w czerwcu 2010 r. wynosiło zadłużenie sektora samorządowego. W 2011 r. nadal będzie ono rosło, samorządy będą potrzebować pieniędzy na realizację projektów unijnych, które wymagają współfinansowania. Tempo wzrostu zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego będzie przyspieszać. Takie informacje wynikają z danych firmy Electus.

Zdaniem tego usługodawcy, zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego wyniesie w przyszłym roku prawie 45 mld złotych. Długi szpitali – wzrosną do ponad 10 mld złotych. Aby szpitale mogły normalnie funkcjonować będą potrzebować nowych form finansowania już w 2010 r. ich zapotrzebowanie na środki będzie ponad dwukrotnie wyższe niż w 2009 roku.  0,5 mld zł – o taką wartość środków finansowych zgłoszą się publiczne szpitale do sektora prywatnego w całym 2010 roku. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku.

To spowoduje, że publiczna służba zdrowia będzie coraz częściej poszukiwać finansowania długoterminowego. Mimo nadchodzących zmian prawnych, które przekształcą szpitale w spółki będące własnością samorządów, SP ZOZ-y nadal będą zawierały kontrakty z NFZ, a co za tym idzie – ich potrzeby finansowe nadal będą przewyższać otrzymywane z NFZ środki.

- Przejęcie szpitali przez organ założycielski - w całości lub części - jest okazją do współpracy, dzięki której jednostki samorządu terytorialnego nie muszą spłacać zobowiązania w całości, ale mogą bez obciążania budżetu rozłożyć jego spłatę na lata i nie rezygnować dzięki temu z zaplanowanych inwestycji – tłumaczy Jacek Ryński, prezes Electusa.

Electus jest przedsiębiorstwem wyspecjalizowanym w obsłudze finansowej sektora służby zdrowia. Podstawowym obszarem działalności jest restrukturyzacja i finansowanie wierzytelności wobec zakładów opieki zdrowotnej oraz innych podmiotów sfery budżetowej.

Raport tej firmy w multimediach.

Czytaj także: Deficyt samorządów sięgnie aż 20 mld zł. Przez rząd? Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.