PARTNER PORTALU
  • BGK

Dług samorządów rośnie lawinowo

  • Przegląd prasy/Parkiet    20 czerwca 2011 - 10:39
Dług samorządów rośnie lawinowo

Aż 17 gmin przekroczyło ustawowy limit zadłużenia w 2010 r. Rok wcześniej było ich siedem. W łódzkim Pątnowie zawita zapewne zarząd komisaryczny.
Na koniec 2010 r. dług samorządów stanowił 30,8 proc. dochodów wobec 24,5 proc. na koniec 2009 r. Tak wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów – pisze „Parkiet”.

Rośnie też liczba jednostek, których zadłużenie zbliża się do ustawowej granicy 60 proc. wobec dochodów (po uwzględnieniu wyłączeń – specjalnie skonstruowanych kredytów na projekty UE) oraz takich, które przekroczyły tę granicę.

Czytaj też: Dług samorządów wśród najniższych w UE

Tych pierwszych w ubiegłym roku przybyło aż 95 (do 157), tych drugich od 10 do 17.

Czytaj też: Samorządy znów mocno się zadłużą

W łódzkiej gminie Pątnów (wskaźnik długu z wyłączeniami to 71,3 proc.) sprawa może się zakończyć wprowadzeniem zarządu komisarycznego.

Czytaj też: Samorządy same ograniczą deficyt

Wójt sprzeciwia się wprowadzeniu komisarza, bo chaosu w finansach narobił jego poprzednik Grzegorz Smugowski. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa ma też poważne zastrzeżenia do nowej władzy. Przykładowo, w I kw. zobowiązania wymagalne wzrosły prawie o 100 proc.

„Istnieje poważne ryzyko, że organy gminy nie podejmą żadnych skutecznych działań, a występujące nieprawidłowości będą się pogłębiać i narastać” – konkluduje RIO.

Z kolei władze Przybiernowa (woj. zachodniopomorskie) dostały zakaz zaciągania nowych zobowiązań (wskaźnik długu to 67,5 proc.). Kłopoty wzięły się z przeszacowania zaplanowanych na 2010 r. dochodów. Miało być 16,4 mln zł, skończyło się na 3 mln zł mniej.

Podobnie jest w gminie Przemków (woj. dolnośląskie, dług – 67,6 proc.). W 2010 r. były mniejsze dochody, bo gmina nie dostała oczekiwanych płatności z UE. A realizuje ważną inwestycję – oczyszczalnię ścieków. Jest finansowana z kredytów. Ale gdy tylko gmina podpisze umowę na dofinansowanie, powinna dostać refundację nakładów i spłacić zadłużenia. Na razie Przemków nie może zaciągać nowych kredytów.

To właśnie kłopotami z płatnościami z UE wiele gmin tłumaczy swoje problemy. Ale też – jak wynika z analizy „Parkietu” – w części samorządów wyraźnie widać „podkręcanie” dochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.