PARTNER PORTALU
  • BGK

Długi miast szybko rosną

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 marca 2011 - 06:52
Długi miast szybko rosną

Zadłużenie trzech polskich miast – Włocławka, Poznania i Torunia – ma w tym roku przekroczyć 70 proc. ich dochodów.
W sumie dług miast na prawach powiatu (jest ich w Polsce 65) ma sięgnąć w tym roku 27,8 mld zł, czyli ok. 48 proc. dochodów. Ale Włocławek, Poznań i Toruń mają znacznie przekroczyć tę średnią. Ich wskaźnik zadłużenia ma być wyższy niż 70 proc., co będzie rekordem w historii polskiej samorządności – pisze „Rzeczpospoita”.

Czytaj też: Chcą wyhamować dług emitując obligacje

Włocławek chce w tym roku zainwestować ok. 200 mln zł. Gdyby udało się zrealizować plany, zadłużenie miasta sięgnęłoby ok. 390 mln, czyli ponad 80 proc. dochodów.

Czytaj też: Dług samorządów ostro w górę. Do 45 mld

Bardzo wysoki wskaźnik zadłużenia planuje też Poznań – ok. 72 proc. W tym roku chce zaciągnąć ponad 800 mln zł nowych pożyczek, więc dług może wzrosnąć do 1,8 mld zł. Z kolei w Toruniu zadłużenie ma sięgnąć 70 proc. dochodów. Oba miasta wyjaśniają, że – podobnie jak Włocławek – czerpią pełnymi garściami z unijnej pomocy.

Czytaj też: Zadłużenie uktywają w spółkach

W kolejnych latach zadłużenie polskich miast nie będzie już rosło tak szybko. Co też przełoży się na skalę planowanych inwestycji. Przełoży się to na niższe tempo rozwoju całej gospodarki – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Gigantyczny dług ograniczy inwestycje

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Konkretna kobieta, 2011-03-22 22:44:44

    Niestety trudno nad tym zapanować, a to zamiast maleć jeszcze z dnia na dzień się pogłębia...