PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2014 Polska zgarnie 578 mln euro

  • PAP    29 lipca 2010 - 18:18
Do 2014 Polska zgarnie 578 mln euro

578 mln euro trafi do Polski w latach 2009-2014 w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Jak poinformowała rzeczniczka resortu rozwoju regionalnego Anna Konik-Żurawska., Islandia, Liechtenstein i Norwegia oraz Unia Europejska podpisały w środę porozumienie w sprawie uruchomienia nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w latach 2009-2014 zostanie przeznaczone 1,788 mld euro, z czego do Polski trafi 578 mln euro.
 
To o kilkadziesiąt milionów euro więcej niż w poprzedniej edycji Mechanizmów. Jak informuje resort rozwoju regionalnego, kolejnym krokiem będzie podpisanie przez Polskę umów z państwami-darczyńcami.
 
Konik-Żurawska poinformowała, że w ramach nowej perspektywy szczególny nacisk został położony na wsparcie technologii wychwytywania i składowania CO2, innowacyjnego przemysłu przyjaznego środowisku, ochrony środowiska oraz badań naukowych i stypendiów. Dofinansowanie otrzymają także projekty z zakresu rozwoju zasobów ludzkich, wymiaru sprawiedliwości, Funduszu decent work (godna praca) i promocji trójstronnej współpracy, a także społeczeństwa obywatelskiego i ochrony dziedzictwa kulturowego.
 
Z przeznaczonych na lata 2004-2009 funduszy sfinansowano m.in. renowację obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO jak np. Sukiennice w Krakowie czy Zamek w Malborku. Wsparcie otrzymała również budowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.